شنبه, ۰۱ مهر ۱۳۹۶
چهارشنبه, 12 اسفند 1394 ساعت 06:43

افزایش عرضه نفت حق ایران است

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت ، گاز و پتروشیمی با تاکید براینکه قراردادهای نفت وگاز به گونه ای اصلاح شده که جذابیت سرمایه گذاری را افزایش می دهد ،گفت : اگرچه حفظ سهمیه اعضای اوپک یک توافق است اما افزایش سهمیه نفت ایران به بازار پس از سالهای دور بودن از این بازار حق مسلم ایران است .
ابوترابی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی پانا در پاسخ به این پرسش که برخی تحلیگران بازار نفت معتقدند که قیمت نفت اکنون در کف قرار گرفته و بیش از این کاهش قیمت نفت نخواهیم بود ، گفت : درمورد قیمت نفت به سیاست ها در این بازار مرتبط است اگر ایران عرضه نفت خود را در بازار افزایش دهد و شروع به عرضه مازاد نفت خود کند ممکن است موجب شود تا بازار روند افزایشی را در پیش نگیرد البته آنچه در بازار نفت پیش روست به سیاست های عربستان ،عراق ،ایران و روسیه به عنوان مهمترین بازیگران اصلی بازار مرتبط است .
ابوترابی خاطرنشان کرد:اگر طرح فریز کردن نفت و عدم عرضه به بازار پیگیری شود ممکن است روند صعودی قیمت نفت آغاز شود.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت ، گاز و پتروشیمی عنوان کرد: اگرچه حفظ سهمیه اعضای اوپک یک توافق است اما افزایش سهمیه نفت ایران به بازار پس از سالهای دور بودن از این بازار حق مسلم ایران است .
وی در پاسخ به این پرسش که تاثیر کاهش قیمت نفت در صادرات فرآورده های نفت ،گاز و پتروشیمی چیست ،خاطرنشان کرد: طبیعی است که کاهش قیمت نفت بر صادرات فرآورده ها تاثیر منفی داشته اما مشکل عمده در این بخش کاهش قیمت نبوده و رقابتی که میان شرکت نفت و بخش خصوصی در جریان است بیشترین لطمه را به صادرات در این بخش وارد کرده است .
ابوترابی با بیان اینکه شرکت پخش فرآورده های نفتی با 30 درصد زیر قیمت به صادرات گازوئیل اقدام می کند ، عنوان کرد: بسته به شرایط روز از 20 تا 40 درصد زیر قیمت بازار صادرات فرآورده ها توسط شرکت پخش انجام می شود .
وی خاطرنشان کرد: دولتی ها اکنون به رقیب جدی بخش خصوصی بدل شده اند و به دلیل محدودیت هایی که در کاهش قیمت نفت به وجود آمده این شرکت به فروش فرآورده نیز اقدام کرده است .
رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت ، گاز و پتروشیمی تاکید کرد: 5 هزار واحد پایئن دستی در صنعت فرآورده های نفت وگاز و پتروشیمی متاثر از رقابت نابرابر دولتی ها و بخش خصوصی در صادرات این محصولات شده اند .
ابوترابی در خصوص ابراز علاقه سرمایه گذاران خارجی در بخش نفت و گاز اظهار کرد: این شرکت ها درحال حاضر برآورد اولیه بازار را انجام می دهند که می تواند منجر به سرمایه گذری در این بخش شود .
وی خاطرنشان کرد: اصلاح قراردادهای نفتی به گونه ای انجام شده که جذابیت های سرمایه گذاری را برای پائین دست پتروشیمی افزایش می دهد .