جمعه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۶
دوشنبه, 10 اسفند 1394 ساعت 07:31

تهاتر نفت و گازوییل با بنزین‌

صنعت نفت ایران مهم‌ترین صنعت این کشور است اما در اواخر دولت دهم صنعت نفت ایران با مشکلات عدیده‌ای مواجه بود. سوء‌مدیریت و تشدید تحریم‌های غرب علیه ایران شرایطی را رقم زده بود که ایران ناچار به کاهش صادرات نفت خود شد ...

جهان صنعت : صنعت نفت ایران مهم‌ترین صنعت این کشور است اما در اواخر دولت دهم صنعت نفت ایران با مشکلات عدیده‌ای مواجه بود. سوء‌مدیریت و تشدید تحریم‌های غرب علیه ایران شرایطی را رقم زده بود که ایران ناچار به کاهش صادرات نفت خود شد از این رو سایر تولیدکنندگان که رقبای نفتی نیز به حساب می‌آیند صادرات نفت خود را افزایش دادند و جای بشکه‌های نفت ایران را در بازارهای جهانی پر کردند ایران که در این دوران به تلاش خود برای حفظ جایگاهش در بازارهای جهانی ادامه داد اکنون پس از لغو تحریم‌ها برای باز پس‌گیری سهم از دست رفته خود در بازار جهانی نفت سیاست‌هایی را در پیش گرفته است.

این در حالی است که به دلیل کیفیت بالای نفت خام صادراتی ایران به بازارهای جهانی و وجود ذخایر عظیم نفت و گاز طبیعی در کشور با لغو تحریم‌ها پالایشگرها و خریداران بین‌المللی از خرید نفت ایران اسقبال بسیاری کردند و با گذشت مدت کوتاهی از لغو تحریم‌ها ایران به توافق نامه‌هایی جهت صادرات نفت دست یافت و برخی از مشتریان نوظهور اروپایی در کنار پالایشگران سنتی بازار نفت اروپا و برخی از کشورهای آسیایی و آفریقایی برای خرید نفت از ایران اعلام آمادگی کرده‌اند و اخیرا نیز محموله چهار میلیون بشکه‌ای نفت ایران توسط چندین نفتکش راهی اروپا شد .

اکنون همزمان با سفر ‌یوهان اشنایدر آمان، رییس ‌جمهور سوییس به تهران، شرکت ملی نفت ایران با برخی از شرکت‌های نفتی سوییسی همچون «گلنکور»، «ویتول» و «ترافیگورا» به منظور تهاتر نفت خام و حتی گازوییل با بنزین به توافق کامل تری رسیده است.

شرکت ملی نفت ایران با سه شرکت نفتی سوییس برای تهاتر نفت و گازوییل با بنزین به توافق رسیده و تا چند روز آینده یک محموله بزرگ بنزین شرکت گلنکور سوییس در پایانه بندرعباس تخلیه می‌شود.

از ابتدای سال‌جاری تاکنون بیش از هشت میلیون لیتر بنزین وارد کشور شده است که واردات روزانه این حجم بنزین در مقایسه با هفت سال گذشته تاکنون یک رکورد به شمار می‌رود به طوری که حجم واردات این فرآورده نفتی طی سال‌جاری در مقایسه با سال گذشته رشدی نزدیک به دو برابری را تجربه می‌کند.

مسوولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران هم با تایید واردات روزانه بین ۸ تا 5/8 میلیون لیتر بنزین از ابتدای سال‌جاری، تاکید می‌کنند: تمامی محموله‌های بنزین وارداتی دارای استاندارد یورو ۴ است.

بنزین سوییسی در ایران

از سوی دیگر همزمان با لغو تحریم‌ها و از سرگیری تجارت نفتی ایران با اکثر شرکت‌های اروپایی همچون لوک اویل روسیه و توتال فرانسه، اخیرا ویتول سوییس به عنوان بزرگ‌ترین شرکت مستقل تجارت نفت جهان، معاملات و تجارت نفتی خود با ایران را از سرگرفته و حتی تاکنون چندین محموله نفت خام به این شرکت سوییسی فروخته شده است.

یکی از تفاوت‌های قرارداد فروش نفت خام به شرکت‌های سوییس همچون ویتول و گلنکور با سایر شرکت‌های اروپایی، تهاتر نفت خام و حتی گازوییل و نفت کوره صادراتی با بنزین است به طوری‌که طی چند هفته گذشته چندین محموله بنزین سوییسی در پایانه‌های نفتی کشور تخلیه شده است.

پایگاه خبری «هلنی کیپینگ» هم اخیرا با انتشار خبری، اعلام کرد: شرکت سوییسی گلنکور سوییس یک محموله ۳۵ هزار تنی بنزین را از پایانه فجیره امارات بارگیری و به مقصد پایانه بندرعباس ارسال کرده است. رویترز هم با انتشار خبری از ارسال یک محموله بنزین توسط ویتول سوییس به ایران خبر داده است.

به گزارش مهر‌، ویتول سوییس که از آن به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تاجران نفت و بنزین جهان یاد می‌شود تا پیش از افزایش تحریم‌های بین‌المللی یکی از شرکت‌های خریدار نفت کوره و نفت خام کشور بوده که در کنار خرید طلای سیاه، یکی از فروشندگان بنزین به ایران هم بوده است.

این شرکت سوییسی همچنین یکی از شرکت‌هایی بود که در طول یک دهه گذشته اقدام به سوآپ نفت خام کشورهای حاشیه دریای خزر از مسیر ایران به بازارهای جهانی کرده بود که پیش بینی می‌شود با توجه به لغو تحریم‌ها بار دیگر قراردادی با شرکت ملی نفت ایران برای از سرگیری سوآپ نفت خام امضا کند.

از سوی دیگر، شرکت گلنکور در کنار دو شرکت دیگر سوییسی به نام ویتول و ترافیگورا پیش از اعمال تحریم‌ها و به ویژه در دولت هشتم یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان بنزین به ایران بودند به طوری‌که روزانه حدود ۳۵ درصد بنزین وارداتی کشور توسط این سه شرکت سوییسی تامین شده بود.

گفت‌وگوهای مدیران صنعت نفت ایران با مسوولان ویتول سوییس در حالی در طول دو سال گذشته تاکنون انجام شده است که این شرکت سوییسی از اسفند‌ماه ۱۳۸۸ به دلیل فشارهای اتحادیه اروپا، فروش بنزین به ایران را متوقف کرده بود.

شرکت‌های سوییسی پیش از این در بخش‌های مختلف صنعت نفت از جمله در بخش پتروشیمی حضوری فعالی داشتند و با لغو تحریم‌ها برای حضور در صنعت نفت ایران اعلام آمادگی کرده بودند، تورسن وینتر گرسته، معاون ارشد گروه سولزر نیز به تازگی در دیدار با مرضیه شاهدایی، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی اظهار کرده بود: ما تجربه خوبی از همکاری با شرکت‌های پتروشیمی ایران داریم و آماده هستیم در دوران پساتحریم دوباره در بخش‌های مختلف صنعت پتروشیمی ایران فعالیت کنیم.