جمعه, ۲۸ مهر ۱۳۹۶
سه شنبه, 10 مرداد 1396 ساعت 13:36

سهامداران از عملکرد ۶ماهه «وصندوق» خشنود شدند / افزایش دوبرابری سود شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری

صندوق بازنشستگی کشوری

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری به ازای هر سهم شرکت در 6 ماه دوم سال 95 معادل 240 ریال سود نقدی تصویب کرد. در این مجمع که با حضور اکثر سهامداران و با ریاست آقای سیدغلامرضا هاشمی، نظارت آقایان سعید شمسی‌نژاد و محمد نادرخمجانی و دبیری دکتر علیرضا برادران برگزار شد، صورت‌های مالی نیمه دوم سال 95 به تصویب رسید.

مدیرعامل «وصندوق» دراین جلسه با ارائه گزارش عملکرد نیمه دوم سال 95 شرکت به سوالات سهامداران پاسخ داد. دکتر علیرضا برادران در گفت‌وگویی اختصاصی گفت: برای افزايش بهره‌وري و بازدهي سرمايه، اين شركت از اواخر سال 1394 به عنوان هلدينگ انرژي به طور رسمی فعاليت كاري خود را روي موضوعات مرتبط با نفت، گاز، پتروشيمي و نيروگاهي متمركز كرد تا با بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي ويژه نسبت به ايجاد ارزش افزوده بيشتر براي سهامداران خود اقدام کند. وی افزود: اين شركت با دارا بودن فرصت‌هاي بالاي جذب همكاري و سرمايه‌گذاري خارجي و قرار گرفتن در بين 20 شركت برتر از نظر ارزش بازار سهام در بين 450 شركت بورسي ايران، گامي بلند به سوي تبديل شدن به يكي از بزرگ‌ترين شركت‌هاي سرمايه‌گذاري در حوزه نفت، گاز، پتروشيمي و نيروگاهي در ايران برداشت و رويكرد جديدي را در ارزش‌آفريني و ايجاد ارزش افزوده رقم زد. برادران با اشاره به اینکه طرح صبافولاد خليج فارس شامل يك واحد توليد آهن اسفنجي با محصول HBI به ظرفيت 5/ 1 ميليون تن در سال، در قالب پروژه واحد احياي مستقيم و واحدهاي جانبي با ارزش بيش از يك هزار ميليارد تومان، آماده بهره برداري است، گفت: طي دو سال گذشته با حمايت مديريت عامل صندوق بازنشستگي كشوري و وزير محترم تعاون، كار و رفاه اجتماعي، تامين به موقع منابع مالي از سوي هلدينگ انرژي و تسريع در اقدامات اجرايي، روند احداث اين پروژه از پيشرفت سريع و خوبي برخوردار شد و تاخيرات زماني گذشته در اين دوره جبران شد. به گفته وی اين طرح بزرگ ملي مصوب در سال 1388 از سوی هیات مدیره وقت صندوق بازنشستگي كشوري در قالب 4 پروژه تعریف شده كه فاز اول آن شامل یک واحد فولادسازی به ظرفیت 5/ 1 میلیون تن در سال بوده که خود در سه مرحله تعريف شده است: برادران این سه مرحله را شامل: ایجاد یک واحد تولید آهن اسفنجی به روش HBI با ظرفیت 5/ 1 میلیون تن در سال، ایجاد یک واحد ذوب و ریخته‌گری (تولید بیلت، بلوم و بیم بلنک) به ظرفیت 5/ 1 میلیون تن در سال و ایجاد یک واحد گندله‌سازی به ظرفیت 5 میلیون تن در سال دانست. وی ادامه داد: همچنين فاز دوم براي تولید 3 میلیون تن آهن اسفنجی به روش HBI با دو کوره مگا مدول و نیز تولید 8/ 2 میلیون تن شمش فولادی در سال پیش‌بینی شده است. به گفته وی در فاز سوم نيز واحد نورد محصولات فولادی يعني تولید 750 هزار تن میلگرد و 750 هزار تن تیرآهن در امتداد فاز دوم تولید ورق نازک در ابعاد مختلف و نیز تولید ريل انجام خواهد شد.

مدیرعامل سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به اینکه در فاز پاياني نيز واحدهای جانبی به صورت موازی و متناسب با پیشرفت سایر پروژه‌ها تعریف شده است این واحدها را: ایستگاه راه آهن و واگن برگردان مواد اولیه، یک واحد تولید برق (نیروگاهی) به ظرفیت 500 تا 1000 مگاوات، یک واحد تولید آب شیرین به ظرفیت 35000 تا 40000 متر مکعب در روز، تولید آهک به ظرفیت تقریبی 200000 تن در سال، هوای فشرده و واحد تولید اکسیژن به ظرفیت 20000 متر مکعب ذکر کرد. برادران تشکیل کارگروه‏های تخصصی در جم برای دستیابی به تولید نزدیک به 100 درصد ظرفیت اسمی، افزايش 21 درصدي بازده در دو سال گذشته و بهبود بازار فروش محصولات، شناسایی نقاط قابل بهبود شرکت با مقایسه آن با شرکت‏هاي هم‌تراز و اصلاح نظام‏های حاکم، پیگیری اجرا و تامین منابع مالی پروژه ABS- Rubber، احقاق حقوق مالکانه بر حفظ ارتقا و پايداري منابع خوراك واحدهاي پتروشيمي بررسی طرح‏های سرمایه‏گذاری برای افزایش تولید محصولات و تکمیل زنجیره ارزش شامل تولید پروپیلن از طریق PDH را از مهم‌ترین دستاوردهای شرکت در سال 95 دانست. وی گفت: پتروشیمی مسجد سلیمان دیگر شرکت این هلدینگ است که موفق به انجام افزایش 25 درصدی سقف اعتبار اسنادی گشایش یافته شده است. وی ادامه داد: همچنين پيگيري احداث یک واحد پتروپالایش در منطقه مسجد سلیمان شامل تامین خوراک، شناسایی لایسنسور، تامین منابع مالی، کسب مجوزهای لازم، تامین مالی Non-EPC پروژه و آورده نقدی سهامداران در گشایش اعتبار اسنادی از ديگر اقدامات شرکت است.

به گفته وی در لوله‌سازی اهواز افتتاح خط توليد لوله‏هاي اسپيرال (مخصوص انتقال آب) با ظرفيت اسمي سالانه 230 هزار تن حفظ، ارتقا و افزايش توليد و دستيابي به سود عملياتي از اقدامات موثر در شركت مذکور است.برادران اضافه کرد: پتروشیمی پلی پروپیلن جم هم برنامه‏ریزی برای دستیابی به تولید نزدیک به 100 درصد ظرفیت اسمی، برنامه‏ریزی برای عرضه شرکت در بورس تهران، توليد گريد كو پليمر رندوم بهبود يافته با كاربرد در توليد ظروف شفاف و كسب نشان زرين يك ستاره كارت بازرگاني از اتاق بازرگاني صنايع و معادن ايران را به‌عنوان مهم‌ترین فعالیت های خود ثبت کرده است.وی افزود: علاوه بر این در راستای اهداف صندوق بازنشستگی کشوری به منظور افزایش مالکیت در شرکت‏هایی با ارزش افزوده بالاتر، شرکت سرمایه‏گذاری صندوق بازنشستگی کشوری اقدام به مذاکره با شرکت سرمایه‏گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامين کرد و با خریداری 76/ 3 درصد از سهام شرکت پتروشیمی جم، مجموع مالکیت صندوق بازنشستگی کشوری در این شرکت به بالای 50 درصد رسید. وی در ادامه مهم‌ترين منشور اقتصادي كشور را كه بر سر اجرايي شدن آن تمام سطوح نظام تصميم‌گيري كشور اجماع دارند، سند «اقتصاد مقاومتي» ذکر کرد و هدف از اين سند اقتصادي فعال و پويا را بازسازي و احياي اقتصاد ملي دانست. وی افزود: در سياست‌هاي كلي ابلاغي مقام معظم رهبري مواردي است كه به طور مستقيم به بازار سرمايه بازمی‌گردد. به‌عنوان نمونه در بند 9 بر اصلاح و تقويت همه‌جانبه نظام مالي كشور با هدف پاسخگويي به نيازهاي اقتصاد ملي، ايجاد ثبات در اقتصاد و پيشگامي در بخش واقعي اقتصاد تاكيد شده است. برادران اضافه کرد: موضوع ديگر تشويق سرمايه‌گذاري خارجي براي صادرات است كه در بند 10 سياست هاي ابلاغي به آن اشاره شده است كه يكي از پيشنهادها در اين خصوص، انتشار اوراق مشاركت ارزي براي پروژه‌هاي صادراتي است كه از محل صادرات، سود سرمايه‌گذاري خارجي تامين مي‌شود. اين امر مي‌تواند كمك شاياني به اجرايي شدن اين بند کند.