جمعه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۶
شنبه, 20 خرداد 1396 ساعت 07:33

اتحادیه اقتصادی اوراسیا همکار اقتصادی ایران می شود

با افزایش اشتیاق کشورهای اروپایی و آسیایی برای همکاری های اقتصادی و تجاری با ایران؛ اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز خواهان همکاری با کشورمان شده است و قرار است ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا توافق تجارت آزاد امضا کند.

 

اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEC) یک مجمع اقتصادی میان گروهی از کشورهای آسیایی و اروپایی است. این مجمع از ۱۰ اکتبر ۲۰۰۰ آغاز به‌کار کرد. در مجمع اقتصادی اوراسیا کشورهای بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان عضویت دارند. در نشست‌های این مجمع درباره مسایلی از جمله گردشگری، انرژی، همکاری‌های مالی، اقتصادی و آموزشی بحث و تبادل نظر می‌شود. ایران نیز در بعضی از نشست‌های آن حضور دارد. شهر شی‌آن مرکز استان شنسی در شمال غرب چین محل دائمی مجمع اقتصادی اوراسیا است که نخستین بار در نوامبر ۲۰۰۵ میزبان این اجلاس بود.

بنابراین گزارش، عملیاتی شدن اتحادیه اقتصادی اوراسیا در وهله نخست به ایجاد بازار مشترک بزرگی در حوزه کشورهای مستقل هم‌سود عضو این اتحادیه منجر شده است. درعین‌حال هدف اصلی ایجاد این اتحادیه، تسهیل تجارت میان کشورهای استقلال‌یافته از اتحاد جماهیر شوروی است. ارمنستان در 2 ژانویه 2015 به عضویت کامل اتحادیه اقتصادی اوراسیا درآمد. همچنین توافقنامه پیوستن قرقیزستان به این اتحادیه در 23 دسامبر 2014 به امضا رسید. اتحادیه اقتصادی اوراسیا در حال حاضر از کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان تشکیل‌شده است. مجموع مساحت کشورهای این اتحادیه بیش از 20 میلیون کیلومترمربع، جمعیت آن‌ها بیش از 180 میلیون نفر و تولید ناخالص داخلی آن‌ها در سال 2013 میلادی حدود 4 تریلیون دلار (بر اساس معیار برابری قدرت خرید) است.

این گزارش می افزاید: با افزایش اشتیاق کشورهای اروپایی و آسیایی برای همکاری های اقتصادی و تجاری با ایران؛ اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز خواهان همکاری با کشورمان شده است و قرار است ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا توافق تجارت آزاد امضا کند. مهر دز این زمینه یه نقل از فایننشال تایمز نوشته است: "اتحادیه اقتصادی اوراسیا به رهبری روسیه قصد دارد تا پایان امسال موافققت نامه تجارت آزاد با ایران را نهایی کند. ایران و روسیه که در زمینه های مختلف ژئوپولتیک از جمله در بحران سوریه همکاری های نزدیکی با هم دارند قصد دارند همکاری های اقتصادی خود را نیز تعمیق بخشند. دستیابی به این توافق تجارت آزاد موفقیت بزرگی برای ایران و کشورهای عضو این اتحادیه روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس و ارمنستان می باشد و اهمیت زیادی در گسترش روابط ایران با کشورهای جدا شده از تحاد جماهیر شوروی سابق دارد."

یادآور می شود: ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا تاکنون چند دور مذاکرات مربوط به مشارکت اقتصادی را برگزار کرده اند تا در نخستین مرحله به یک برنامه همکاری موقت برسند. ایران خواستار تعرفه های ویژه گمرکی برای صادرات 200 قلم کالا به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا شده که تاکنون با کاهش تعرفه های ترجیحی 77 مورد موافقت شده است. ارمنستان تنها کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا است که مرز زمینی با ایران دارد و از این رو می تواند، گذرگاه انحصاری ارتباط جاده ای و ریلی در همکاری های بازرگانی و ترانزیتی اعضای این اتحادیه با جمهوری اسلامی باشد.