جمعه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۶
یکشنبه, 07 خرداد 1396 ساعت 04:36

وزير نفت محدوديت در انتقال ارز پتروشيمي ها را تاييد کرد

در حالي که چندي قبل، انجمن کارفرمايي صنعت پتروشيمي در نامه اي به معاون اول رئيس جمهور نسبت به ايجاد محدوديت ها در نقل و انتقال ارز حاصل از فروش محصولات پتروشيمي ابراز نگراني کرده بود، وزير نفت از سفر وزير اقتصاد کشورمان به پکن براي حل مشکل انتقال ارز شرکت‌هاي پتروشيمي داخلي از چين خبر داد.

بيژن نامدار زنگنه در پاسخ به اين سوال که انجمن کارفرمايي صنعت پتروشيمي اخيرا در نامه‌اي تاکيد کرده است که امکان حواله کردن پول صادرات محصولات پتروشيمي از چين وجود ندارد و اين مبالغ و پول‌ها در چين بلوکه شده، بر اين اساس برنامه وزارت نفت براي حل اين مشکل چيست؟ اظهارداشت: مشکلاتي در رابطه با چين وجود دارد که آقاي طيب نيا وزير اقتصاد و دارايي اخيرا به آنجا رفته اند و صحبت هايي داشتند که اميدواريم تاثير داشته باشد.

گفتني است اين انجمن اواخر فروردين ماه سال جاري نامه اي خطاب به معاون اول رياست جمهوري نوشته است و رسماً از ايجاد مشکلات عديده براي شرکت‌هاي پتروشيمي داخلي در خصوص صادرات محصول و انتقال پول ناشي از آن ابراز نگراني کرده است. در اين نامه با اشاره به صادرات 40 درصد از محصولات پتروشيمي ايران به کشور چين، تاکيد شده است که در ماه‌هاي اخير بنا به دلايل مختلف از جمله تغيير مقررات داخلي کشور چين ناشي از فشارهاي عربستان و آمريکا، مشکلات عديده‌اي براي شرکت‌هاي پتروشيمي داخلي در خصوص صادرات محصولات و انتقال پول ناشي از آن ايجاد شده است که مي‌تواند اثرات جبران‌ناپذيري را به شرکت‌هاي داخلي و بازار ارز و اقتصاد ايران وارد کند.براساس گزارش برخي منابع رسانه اي از ابتداي ماه مي سال 2017 (10 ارديبهشت 96 به بعد) اقدامات محدود کننده جدي‌ تري بر واردات محصولات پتروشيمي از ايران و مراودات مالي با شرکت‌هاي ايراني در حوزه امور گمرکي و بازرگاني به اجرا گذاشته شد که مي‌تواند اين مشکلات را اضافه کند. اين گزارش مي افزايد: به جز تداوم برخي مشکلات مربوط به انتقال پول نفت در پسابرجام، مشکلات انتقال پول محصولات پتروشيمي هم به مشکلات قبلي اضافه شده است. اين در حالي است که حتي در زمان تحريم نيز ارز ناشي از صادرات محصولات پتروشيمي‌ تقريبا بدون مشکل به کشور وارد يا به حساب‌هاي خارجي منتقل مي‌شد.