شنبه, ۲۷ آبان ۱۳۹۶
شنبه, 06 خرداد 1396 ساعت 06:22

پیش بینی برخی تحلیلگران بین المللی از بهای نفت در ماه‌های آتی

قیمت نفت پس از تصمیم سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای تمدید محدودیت تولید برای یک دوره ۹ماهه دیگر کاهش یافت، اما برخی تحلیلگران بین المللی نرخ‌های بالاتری را در ماه‌های آتی برای طلای سیاه پیش بینی می‌کنند.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست رسمی سی ام نوامبر ۲۰۱۶ (دهم آذرماه ۱۳۹۵) در وین، برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸ میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کنترل عرضه نفت، به بالا رفتن قیمت‌ها کمک کند.

بر اساس این توافق، مقرر شد اوپک یک میلیون و ٢۰۰ هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد.

اوپک همچنین موفق شد بیستم آذرماه ۱۳۹۵، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد.

این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش ۶۰۰ هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند.

در چنین شرایطی قیمت هر بشکه نفت در بازارهای جهانی کاهش یافته است، اما شماری از تحلیلگران اقتصادی به رشد دوباره بهای نفت در بازار امیدوارند.

«حلیمه کرافت» مدیر اجرایی و رئیس بین المللی بخش راهبردهای کالایی در موسسه مالی کانادا (آر.بی.سی)، به شبکه خبری «سی.ان.بی.سی» آمریکا پیش بینی کرد قیمت نفت در سه ماهه چهارم سال جاری میلادی (پاییز امسال) به ۶۱ دلار برای هر بشکه برسد.

این در حالی است که اکنون سرمایه گذاران پس از تصمیم سران اوپک به تداوم کاهش تولید برای ۹ ماه، احساس ناامیدی می‌کنند؛ زیرا افت شدیدتر قیمت‌ها را پیش بینی کرده بودند.

اکنون قیمت نفت خام برنت پنج درصد افت کرده و با ۲ دلار و ۷۰ سنت کاهش، به ۵۱ دلار و ۴۴ سنت در هر بشکه رسیده است.

نفت خام اینترمدیت (غرب تگزاس آمریکا) پنجشنبه را با کاهش ۴/۸ درصدی و افت ۲ دلار و ۴۶ سنتی به پایان رساند و ۴۸ دلار و ۹۰ سنت قیمت گرفت.

کرافت در این زمینه افزود: گرچه اکنون افزایش عرضه متوقف شده است، اما دستیابی به کاهش عمیق تر سطح تولید می تواند یک چالش باشد.

به گفته وی، ادامه این شرایط اکنون با اولویت‌های سیاست های عربستان که بر تولید شرکت آرامکو تمرکز کرده و روسیه که رئیس جمهوری این کشور به سبب انتخابات اسفندماه در مورد تامین هزینه‌های راضی نگه داشتن مردم نگران است، مرتبط می‌شود.

«این ترکیبی از اولویت‌های سیاسی و اقتصادی هم زمان با تمایل به داشتن یک چشم انداز اساسی فنی بهتر برای نفت است» .

کرافت کف قیمت نفت در نیمه امسال را ۵۰ دلار می داند و میانگین بهای نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای سه ماهه چهارم سال جاری میلادی را ۶۱ دلار.

به نوشته تارنمای شبکه سی.ان.بی.سی آمریکا، رئیس پژوهشکده نفت موسسه تحلیلی «کرنراستون» نیز تاکید کرد که با وجود افزایش عرضه آمریکا، لیبی و عراق، قیمت ها در نهایت بالاتر می‌رود.

«مایک راتمن» گفت: هنگامی که شما همه چیز را کنار هم بگذارید، واقعیت این است که اوپک از ماه نوامبر گذشته (آذرماه پارسال) یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت در روز از عرضه به بازاری که حجم آن ۴۵ میلیون بشکه در ماه است، کم کرد.

«به نظر من این اقدام به اندازه کافی تعادل را ایجاد کرد و در سال ۲۰۱۷ ما را به یک سطح موجودی بسیار پایین تر می‌رساند».