جمعه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۶
یکشنبه, 10 بهمن 1395 ساعت 06:41

آغاز همکاری «شلمبرژه» با مناطق نفت‌خیز جنوب

آغاز همکاری «شلمبرژه» با مناطق نفت‌خیز جنوب

نام 29 شرکت واجد شرایط در فهرست مناقصات بالادستی صنعت نفت ایران به چشم می‌خورد. شرکت‌هایی نظیر شل انگلیس، انی ایتالیا و توتال فرانسه که قرار است برای مناقصات نفتی ایران براساس اولویت‌هایی دعوت شوند. هر کدام هم که پیشنهاد بهتری برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای صنعت نفت ارائه دهند برنده مناقصه و شریک نفتی ایران در «پسابرجام» خواهند شد. اما در میان اسامی شرکت‌های واجد شرایط نام یک شرکت بیش از همه جلب توجه می‌کند؛ شرکت شلمبرژه. شرکتی امریکایی که بزرگترین شرکت خدمات فنی صنعت نفت در جهان است. اکنون بی‌اعتنا به تهدیدهای رئیس جمهوری جدید کشورش می‌خواهد در صنعت نفت ایران حاضر شود.
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در مورد همکاری با این شرکت می‌گوید: براساس برنامه‌ ریزی انجام شده، شلمبرژه اوایل اسفندماه سال ۱۳۹۵ برای ارائه طرح اولیه خود به مناطق نفت‌خیز جنوب مراجعه خواهد کرد.
بیژن عالی‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد انعقاد تفاهمنامه توسعه چهارمیدان نفتی شادگان، کرنج، رگ‌ سفید و پارسی که شامل ۹ مخزن هستند، توضیح داد: در زمینه توسعه این چهار میدان تاکنون تفاهمنامه همکاری با شرکت‌های شلمبرژه و کنسرسیوم پرگس (شرکت ملی نفت فیلیپین و چند شرکت فعال اروپایی و آسیایی در امور بالادستی صنعت نفت) بسته شده است.
به گفته عالی‌پور بعد از امضای تفاهمنامه و قرارداد حفظ محرمانگی با شرکت شلمبرژه حدود یک ماه پیش اطلاعات مورد نیاز جهت انجام مطالعات روی میادین رگ سفید، پارسی و شادگان توسط شرکت شلمبرژه دریافت شده است و هم‌اکنون این شرکت در حال تهیه طرح توسعه این میادین است.
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، می‌گوید که براساس برنامه‌ ریزی انجام شده شرکت شلمبرژه اوایل اسفندماه سال ۱۳۹۵ برای ارائه طرح اولیه خود به مناطق نفت‌خیز جنوب مراجعه خواهد کرد. همچنین پیرو امضای تفاهمنامه همکاری و قرارداد حفظ محرمانگی اطلاعات مربوط به میادین کرنج و شادگان به کنسرسیوم پرگس داده شده و این کنسرسیوم در حال حاضر در حال تهیه مطالعات این مخازن است و براساس برنامه‌ریزی انجام شده تا قبل از پایان سال ۱۳۹۵ فاز اول پیشرفت طرح پیشنهادی خود را جهت توسعه این میادین ارائه می‌کند.
رسانه‌های خارجی معتقدند که شلمبرژه درحال انجام یک قمار جسورانه به دلیل اطمینان نداشتن در مورد چگونگی سیاست‌های دونالد ترامپ میهمان جدید کاخ سفید نسبت به ایران است. اما این شرکت چنین نمی‌اندیشد.ناگفته نماند که در فهرست ایران هیچ یک از شرکت‌های اصلی ایالات متحده امریکا، مانند اکسون موبیل یا شورون دیده نمی‌شود.
یک مقام آگاه در شرکت ملی نفت ایران در این باره به «ایران» گفت: شلمبرژه همان اندازه شانس حضور در صنعت نفت ایران را دارد که شرکت‌هایی نظیر توتال و شل بهره می‌برند. اکنون این شرکت‌ها در حال بررسی و مطالعه میادین هستند و هر شرکتی پیشنهاد بهتری ارائه دهد شریک ایران در میادین نفتی خواهد بود.
حسین آفریده رئیس دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک در این باره به «ایران» گفت: ترامپ فردی تاجر است و شرکت‌های امریکایی این موضوع را می‌دانند که رئیس جمهوری جدید در زمینه امور تجاری منافع شرکت‌های امریکایی را تضمین خواهد کرد. لذا به نظر می‌رسد که علت حضور مطمئن شلمبرژه در ایران نیز همین موضوع باشد.