جمعه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۶
یکشنبه, 03 بهمن 1395 ساعت 06:37

اولین روز منفی بهمن‌ماه

اولین روز منفی بهمن‌ماه

بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته نخستین روز کاری خود در بهمن را با افت 175واحدی شاخص کل آغاز کرد. در بازار دیروز معامله‌گران در حالی فعالیت خود را شروع کردند که بازارهای جهانی شامگاه جمعه همزمان با شروع به کار رئیس‌جمهوری جدید آمریکا رفتار توام با احتیاطی را به نمایش گذاشتند. در این میان انتشار دکترین دفاعی ایالات متحده و ذکر نام ایران و کره شمالی به‌عنوان اهداف ایجاد سپر دفاعی آمریکا مورد توجه بود. در بازار دیروز در گروه خودرویی نمادهای عمده از جمله ایران خودرو و سایپا با افت مواجه شدند. بخش عمده‌ای از افت 175واحدی شاخص کل را این دو نماد به همراه سرمایه‌گذاری غدیر، پالایشگاه بندرعباس و پتروشیمی شیراز رقم زدند. پتروشیمی شیراز دیروز با انتشار گزارش ناامیدکننده 9ماهه با افت قیمت مواجه شد. در گروه غذایی دیروز صف خرید نماد پاکدیس ارومیه با عرضه سنگین جمع‌آوری شد.
دیروز نمادهای قندی در صدر بازار جای گرفتند. انتشار گزارش‌های مناسب از برخی نمادهای قندی نظیر شهد خوی موجب افزایش اقبال معامله‌گران به این گروه شده است. دیروز نمادهای قند اصفهان و قند چهارمحال نیز با توقف نماد برای تعدیل سود مواجه شدند. در گروه قندی دیروز شرکت قند هکمتان اصلاحیه پیش‌بینی درآمد هر سهم برای سال مالی منتهی به 31 شهریور ماه 96 را با سرمایه 273 میلیارد و 600 میلیون ریال به‌صورت حسابرسی نشده منتشر کرد. شرکت قند هکمتان سود هر سهم در دوره منتهی به 31 خرداد 1396 را مبلغ 305 ریال پیش‌بینی و اعلام کرد که طی دوره 3 ماهه این سال مالی با تحقق 83ریال سود به ازای هر سهم، معادل 27 درصد از پیش‌بینی هایش را پوشش داده است. «قهکمت» سود خالص دوره 3 ماه منتهی به 30 آذر ماه 95 را مبلغ 22 میلیارد و 710 میلیون ریال اعلام کرد.
در گروه پتروشیمی رشد بهای دلار و همچنین افزایش بهای متانول گزارش‌های شرکت‌های این گروه را تقویت کرده است. در این گروه، شرکت پتروشیمی فناوران با پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 30 اسفند ماه به مبلغ 2 هزار و 904 ریال، خبر از تعدیل مثبت 45 درصدی داد. شرکت پتروشیمی فناوران در مدت 9 ماه منتهی به 30 آذر 95، با تحقق 2 هزار و 7 ریال سود به ازای هر سهم، معادل 69 درصد از پیش‌بینی‌هایش را پوشش داد. «شفن» سود خالص دوره 9 ماه منتهی 30 آذر 95 را مبلغ یک هزار و 906 میلیارد و 830 میلیون ریال اعلام کرد. در گروه شرکت‌های هلدینگی مدیر عامل آتیه صبا از تهاتر ٥٠٠میلیارد تومانی بدهی هواپیمایی آسمان از مجموعه شرکت‌های تابعه سرمایه‌گذاری آتیه صبا خبر داد و گفت: ناوگان این شرکت از ٨‌هواپیما هم اکنون به ٢٤ شرکت افزایش یافته و به ٤٠ فروند نیز خواهد رسید. عامل آتیه صبا گفت: با برنامه‌ریزی که صورت گرفته سه محور بدهکاری سنگین، خروج بخشی از ثروت سهامداران و زیانده بودن زیر‌مجموعه‌ها مواجه بودیم، به‌طوری که نزدیک به ٢٠٠ میلیارد تومان نقدینگی از آتیه صبا خارج شده بود. هم اکنون بالغ بر ١٥٠ میلیارد تومان بازگشته است.
در گروه ساختمانی در پی عرضه بلوک پنج درصدی سهام شرکت سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان، سه خریدار وارد رقابت شدند که در نهایت بلوک مذکور به قیمت هم سهم 12865ریال به بالاترین پیشنهاد واگذار شد. شرکت گروه توسعه مالي مهر آيندگان طی معاملات دیروز تعداد 10 میلیون و پنج هزار سهم معادل 5 درصد از سهام غير مديريتي شركت سرمايه‌گذاري توسعه و عمران استان کرمان را به‌صورت يکجا و شرايطي با قيمت پايه هر سهم 11 هزار و 750 ريال روی میز فروش گذاشته که سه‌ متقاضی خرید برای این بلوک پا به میدان رقابت گذاشته‌اند. به این ترتیب، در این عرضه بلوکی سه متقاضی خرید این تعداد سهم در قیمت‌های 12861 تا 12865 ریال پیشنهادهای خود را ارائه کرده‌اند تا بالاتر از قیمت پایه تعیین شده خواهان این بلوک باشند که در نهایت بلوک مذکور به قیمت هر سهم 12865 ریال به فروش رسید. گفته می‌شود سرمایه‌گذاری ساختمان خریدار این بلوک بوده است اما تا زمان نهایی شدن این معامله باید در انتظار خبرهای رسمی ماند. در مجموع بازار دیروز بازاری منفی و ضعیف بود که در آن ارزش معاملات (‌با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به 186میلیارد تومان و در فرابورس به 173 میلیارد تومان رسید.