جمعه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۶
شنبه, 02 بهمن 1395 ساعت 06:43

افزایش جذابیت PVC‌ها در پایان دی

افزایش جذابیت PVC‌ها در پایان دی

در هفته‌ای که گذشت تالار معاملات شرکت بورس کالای ایران باز هم شاهد حجم عرضه‌های کمتر از 60 هزار تنی بود، ولی نسبت به هفته‌های گذشته اوضاع بهتری داشت زیرا به 60 هزار تن نزدیک شده و در کالاهای جذاب عرضه‌ها افزایش پیدا کرده بود.
در هفته چهارم دی‌ماه 1395، تالار معاملات پتروشیمی شرکت بورس کالای ایران بعد از هفته‌ای بسیار کم‌رونق، معاملات بهتری را تجربه کرد و حجم عرضه‌ها نسبت به هفته گذشته با افزایش رو‌به‌رو بود و حجم معاملات هم افزایش نسبتا خوبی پیدا کرد.
افزایش عرضه‌ها داده خوبی برای بازار بود زیرا در دو هفته گذشته این حجم 10 هزار تن کاهش یافته بود و در هفته جاری 8314 تن افزایش یافته است و حجم عرضه‌ها به میزان 60 هزار تن در هفته نزدیک شده است، از طرف دیگر حجم معاملات هم برخلاف هفته گذشته افزایش نسبتا زیادی داشت و با بیش از 8 هزار تن افزایش روبه‌رو شد. در دو هفته گذشته حجم معاملات 27 هزار تن کاهش پیدا کرده بود. افزایش حجم مذکور به نظر می‌رسد بیشتر به دلیل افزایش و به همین میزان در حجم عرضه‌ها در گرید‌های جذاب رخ داد.
در کل بیش از 61 درصد از محصولات عرضه شده توسط متقاضیان خریداری شد و این در حالی بود که در هفته گذشته 55درصد از کل عرضه‌ها خریداری شده بود. در این بین 29 گرید از 78 گرید عرضه شده با رقابت قیمتی به فروش رسیدند و میزان رقابت در بسیاری از گروه‌ها معقول بود (در هفته گذشته در 25 گرید رقابت قیمتی ثبت شد)، رقابت‌های قیمتی بین یک تا 10درصد بود، البته در هفته جاری حجم تقاضا افزایش اندک و بیش از 6 هزار تن داشت.
در هفته‌ای که گذشت تالار معاملات شرکت بورس کالای ایران باز هم شاهد حجم عرضه‌های کمتر از 60 هزار تنی بود، ولی نسبت به هفته‌های گذشته اوضاع بهتری داشت، زیرا به 60 هزار تن نزدیک شده بود و در کالاهای جذاب عرضه‌ها افزایش پیدا کرده بود. در هفته گذشته حجم عرضه‌ها 8.314 تن افزایش داشته است، همچنین هفته گذشته عرضه‌ها بیش از 5 هزار تن کاهش یافته بود، که در مجموع دو هفته می‌توان گفت عرضه‌ها بیش از 3 هزار تن افزایش یافته‌اند.
در این بین، بیشترین افزایش مربوط به گروه‌های پلی‌پروپیلن نساجی است که با 3.513 تن افزایش مواجه شده‌اند، بعد از این گروه پلی‌اتیلن سنگین اکستروژن و با 1400 تن افزایش قرار دارند. بیشترین کاهش پلی‌اتیلن سنگین فیلم و با 1276 تن کاهش است، بعد از آن PET گرید بطری با 1023 تن کاهش قرار دارند، پلی‌پروپیلن‌های شیمیایی نیز کاهشی نزدیک به 425 تن را تجربه کرده‌اند که نسبتا زیاد است. تقاضا نسبت به هفته گذشته بیش از 5 هزار تن افزایش را نشان می‌دهد، می‌توان گفت در واقع این میزان افزایش نیز به دلیل افزایش حجم عرضه‌ها رخ داده است.

افزایش 8 هزار تنی حجم معاملات

حجم معاملات در هفته جاری با افزایش قابل توجه 8.382 تنی نسبت به هفته گذشته مواجه شد که حجم زیادی است و برابر با بیش از 23 درصد افزایش است. این در حالی است که در دو هفته گذشته حجم معاملات بیش از 27 هزار تن کاهش را تجربه کرده بود، حجم معاملات داده بسیار بهتری نسبت به حجم تقاضا است، زیرا تاحدودی نشان‌دهنده تقاضای واقعی است. البته باید اشاره کرد که حجم معاملات هفته سوم دی‌ماه یکی از کمترین حجم‌های معاملات هفتگی پلیمر‌ها در سال جاری بود.
دلایل اصلی افزایش حجم معاملات در هفته جاری در درجه اول افزایش عرضه‌ها در برخی از گریدهای جذاب همچون پلی‌پروپیلن‌های نساجی است و در درجه دوم جذاب شدن کالاهایی چون پی‌وی‌سی و با توجه به رشد قیمتی شان در بازارهای جهانی است. ولی در کل حجم معاملات در سطح بسیار کمی قرار دارد که برخی از دلایل آن در ادامه ذکر می‌شود.

دلایل کم‌بودن حجم معاملات در هفته‌های اخیر

1- عدم کشش کافی بازار مصرف واقعی در مقابل افزایش قیمت‌ها تحت تاثیر افزایش نرخ دلار.

2- نوسانات منفی نرخ دلار و عدم اطمینان به آینده قیمت‌ها.

3- کمبود شدید نقدینگی در بازار.

4- ممنوعیت خرید مچینگ با استفاده از کد‌های غیر‌مرتبط و مازاد بر سهمیه بهین‌یاب.

5- کاهش شدید تقاضا و قیمت‌ها در بازار آزاد و کاهش حاشیه سود و فعالیت‌های سوداگرانه بازاری‌ها.

6- کاهش مصرف فصلی تحت تاثیر قرار داشتن در زمستان.