شنبه, ۰۱ مهر ۱۳۹۶
سه شنبه, 14 دی 1395 ساعت 07:07

رسیدن صادرات محصولات پتروشیمی به ٢٠ میلیون تن در سال جاری

رسیدن صادرات محصولات پتروشیمی به ٢٠ میلیون تن

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام کرد پارسال کل تولید صنعت پتروشیمی حدود ٤٦,٥ میلیون تن بود
در هفت ماه امسال تولید محصولات پتروشیمی ٢٩ میلیون تن بوده که برآورد ما از مقدار تولید تا پایان امسال ٥٠ تا ٥١ میلیون تن است. مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به عرضه تولید محصولات پتروشیمی به بازار داخل و صادرات اظهار کرد: در 7 ماه امسال صادرات 6/ 11میلیون تن و عرضه داخلی 5/ 8 میلیون تن بوده است. وی عنوان کرد: انتظار می‎رود صادرات محصولات پتروشیمی تا پایان امسال به ٢٠ میلیون تن برسد. علوی، ارزش صادرات محصولات پتروشیمی در سال ٩٤ را ٩/ ٦ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: تا پایان مهرماه امسال ٤/ ٨ میلیارد دلار صادرات داشتیم که می‌توان انتظار داشت این رقم تا پایان امسال به حدود ٩ میلیارد دلار برسد. وی با اشاره به اینکه ارزش محصولات صنعت پتروشیمی متاثر از قیمت خوراک و تحولات بازار انرژی است، گفت: از اواسط سال ٢٠١٤ با کاهش قیمت روبه‎رو بوده‌ایم و قیمت نفتا به‌عنوان خوراک اصلی تولید اتیلن در بازارهای بین‌المللی نیز، روندی همسو با قیمت نفت خام داشته و با کاهش قیمتی رو به رو بوده است. بر این اساس، میانگین قیمت فروش محصولات پتروشیمی از سال ٩٠ تا ٩٤ با روند کاهشی روبه‎رو بوده و قیمت محصولات صادراتی ٥٠ درصد و فروش محصولات در بازارهای داخلی با ٤٠ درصد کاهش روبه رو بوده است.
فرناز علوی با تشریح عملکرد صنعت پتروشیمی و اشاره به روند افزایشی ظرفیت نصب شده اعلام کرد این رقم تا سال ٩٥ به ٦٤ میلیون تن رسیده است.
محصولات پلیمری نیز در این مقطع ٢٠ تا ٥٥ درصد و محصولات پایه و شیمیایی مانند متانول و اتیلن گلایکول با حدود ٤٠ تا ٥٥ درصد کاهش قیمت روبه‎رو بوده‌اند. مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: قیمت کودهای شیمیایی حدود ٥٣ درصد، خوراک و سوخت حدود ٦٦ درصد، گروه محصولات آروماتیک حدود ٣٠ تا ٥٣ درصد کاهش یافته است و نشان می‌دهد که تغییرات بازار انرژی روی فروش محصولات پتروشیمی تاثیر مستقیمی دارد. وی با بیان اینکه روند صنعت در پنج سال گذشته بیانگر افزایش نسبی هزینه‌ها به دلیل تورم، کاهش قیمت جهانی محصولات پتروشیمی و افزایش نسبی قیمت خوراک‌های گازی بوده است، گفت: در این مقطع با وجود افزایش هزینه‌ها، سهم سود از کل درآمدها در سال ٩٤ نسبت به سال ٩٠ حدود 3 درصد افزایش داشته و بیش از ٨٠ درصد کل سود صنعت متعلق به ١٣ شرکت مصرف‌کننده انواع خوراک گاز بوده است.
علوی با اشاره به شرایط جدید حاکم بر صنعت پتروشیمی ایران پس از خصوصی‌سازی گفت: بخش خصوصی به‌عنوان فعال‌ و مجری توسعه با ورود به این صنعت عهده‌دار اقدام‌هایی همچون سرمایه‌گذاری بالا، پذیرش ریسک‌های مربوطه خواهد بود و شرکت ملی صنایع پتروشیمی سیاست گذار و متولی توسعه، طراح برنامه‌های توسعه و تسهیل‌کننده برای اجرای آنها و فراهم‌کننده شرایط برای ورود و فعالیت بخش خصوصی است.مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی در ادامه ماموریت این شرکت را به‌عنوان سازمان توسعه‌ای شامل برنامه‌ریزی و توسعه صنعت، مالی و سرمایه‌گذاری و پشتیبانی آن اعلام کرد. عضو هیات‌مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی، محدوده خدمات قابل ارائه این شرکت را برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری توسعه صنعت، زمینه‌سازی توسعه زیرساخت‌های صنعت از سوی بخش غیردولتی یا با مشارکت آن، جذب سرمایه‌، راهنمایی و پشتیبانی آنها، پیشنهاد تدوین و اصلاح قوانین، مقررات و استانداردهای این صنعت و همچنین تنظیم‌گری دانست. علوی با اعلام اهداف نقشه راه توسعه صنعت پتروشیمی کشور به افزایش راندمان تولید مجتمع‌های موجود تا رسیدن به سطح ظرفیت اسمی، اجرا و تکمیل طرح‌های نیمه تمام باقی‌مانده از برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه، اجرای طرح‌های جدید (ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری با هدف جبران تاخیر در دستیابی به اهداف برنامه‌ها) فراهم کردن زمینه توسعه متوازن صنایع پایین دستی پتروشیمی با هدف تکمیل زنجیره ارزش طبق قانون نفت و با همراهی وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد.