جمعه, ۲۸ مهر ۱۳۹۶
دوشنبه, 13 دی 1395 ساعت 05:44

عملکرد مطلوب هلدینگ انرژی در یک سال

عملکرد مطلوب هلدینگ انرژی در یک سال

مدیرعامل هلدینگ انرژی صندوق بازنشستگی کشوری از عملکرد مطلوب اين هلدينگ در خصوص تأمین حقوق بازنشستگان در یک ‌ساله و نيم گذشته خبر داد.
عليرضا برادران، در همایش ملی چشم‌انداز صنعت پتروشیمی در ایران با اشاره به اينکه اين هلدينگ زير نظر صندوق بازنشستگي به فعاليت مي‌پردازد و بايد منابع مالي براي حقوق مستمری‌بگیران صندوق را تامین کند، گفت: ما در مجموعه صندوق‌های بازنشستگی با یک پارادوکس مواجه‌ایم، از یک‌طرف کسورات صندوق‌های بازنشستگی در کشور سر رسیدهای بلندمدت دارد که باید در سرمایه‌گذاری‌های مولد و بلندمدت سرمایه‌گذاری شود و از بازده این سرمایه‌گذاری‌ها ضمن پرداخت حقوق مستمری بگیران، همچنین در سایر بخش‌های توسعه‌ای نیز استفاده شود.
وی ادامه داد: در فاصله راه‌اندازی هلدینگ انرژی صندوق بازنشستگی کشوری از بهمن سال گذشته تاکنون به‌رغم مشکلات در پرداخت هزینه‌های جاری و پرداخت مستمری‌بگیران اما نسبت به سال‌های گذشته توانستیم میزان پرداختیهاي خود به صندوق را تا ۲ برابر افزایش دهیم.
مدیرعامل هلدینگ انرژی صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به نیاز این صندوق به‌عنوان یک صندوق بین نسلی به سرمایه‌گذاری مجدد، از آمادگی برای عرضه شركت هاي سرمايه پذير این مجموعه در بورس اوراق بهادار خبر داد و گفت: علاوه بر این رایزنی‌هایی با بورس‌های بین‌المللی انجام دادیم تا این شركتها را در یکی از بورس‌های بین‌المللی عرضه کنیم.
این مقام مسئول افزود: بنابراین برای اینکه بتوانیم توسعه‌نگر باشیم چاره‌ای نداریم جز اینکه از توان منابع داخلی و بین‌المللی استفاده کنیم. دارايي هاي بسیار مناسبی برای تأمین مالی داریم که می‌توانیم از بورس به‌واسطه دارایی‌های بسیار خوبی که در این صندوق‌ها داریم برای تأمین مالی استفاده کنیم. به‌عنوان مثال در حوزه نیروگاهی اوراق سلف موازی مپنا به ارزش ۲۰۰ میلیارد تومان در کسری از دقیقه به فروش رفت که ما می‌توانیم از روش تأمین مالی اسلامي بهترين بهره را ببريم.
برادران ادامه داد: علاوه بر آنچه گفته شد در بخش بین‌المللی نيز ارتباطات بسيار خوبي شکل گرفته و از فوريه سال گذشته توانستيم در حوزه تأمین قطعات يدکي با شرکت‌هاي توانمند دنيا در صنايع پتروشيمي و نيروگاهي وارد مذاکره شويم و به دنبال آن قطعات يدکي مورد نيازمان را تهيه کنيم. همچنين موفق شديم که با گروه‌های مختلف بین‌المللی ژاپني، کره‌اي، چيني و برخي از اروپایی‌ها در قالب تنظيم تفاهم نامه هاي گوناگون اقدامات موثري انجام دهيم.
مدیرعامل هلدینگ انرژی با اشاره به مذاکراتي که در زمينه پتروشيمي انجام شده است، گفت: شرکت‌ها و پروژه‌های غيرفعال‌مان را در يک دوره‌ يک و نيم سال گذشته کاملاً فعال‌ کرديم و برخي از آنان در مرحله افتتاح قرار دارند. پروژه ABS_Rubber شرکت پتروشیمی جم در همين دوره فعال شده و اميدواريم با انجام مطالعات مجدد بازار و توجيه اقتصادي، مالي و فني در يك سال آينده شاهد افتتاح اين پروژه باشيم.
وي با اشاره به واحدهاي پتروشيمي‌ که در سال گذشته شاهد حوادث آتش‌سوزی زيادي بوده‌اند، افزود: خوشبختانه پتروشیمی‌های ما در اين مدت یک سال و نيم گذشته که هلدينگ انرژي راه‌اندازي شده، حوادث خاصي نداشته‌اند. براي اينکه در اين بخش موفق عمل کنيم علاوه بر اينکه تجهيزات ايمني مورد نياز پتروشيمي‌ها را فراهم کرديم، مقررات سخت‌گیرانه و محافظتی (HSE) ‌ را لحاظ کرديم تا امنيت واحدها حفظ شوند.
این مقام مسئول با اشاره به نشستي که با مسئولان وزارت کار و تعاون داشته‌اند، ادامه داد: ثمره اين نشست فعاليت‌‎هاي مهمي بود که مي‌توان به اقداماتي در زمينه سرمايه‌گذاري در پتروشيمي مسجدسلیمان اشاره کرد که اکنون 51 درصد از سهم اين مجموعه خريداري شده که فاز اول آن با فاینانس 5 ميليارد يوان در حال انجام است.
برادران با اشاره به اينکه در تلاشيم که سهم بيشتري از الفين و اتيلن در کشور داشته باشيم، گفت: در حال حاضر حدود 10 درصد اتيلن کشور را در زنجيره داريم و اميدواريم بتوانيم آن را به 14 درصد افزايش بدهيم و هدف اصلی‌مان افزايش آن تا 20 درصد است.
وي با اشاره به سودآوري شرکت ملي نفتکش در سال گذشته افزود: اين شرکت که در سطح بین‌المللی سودآوري خوبي داشته، موفق شده است اتفاقات بين المللي مناسبي را رقم بزند.
مدیرعامل هلدینگ انرژی با اشاره به مجموعه‌هاي فولادسازي که زيرمجموعه هلدينگ انرژي در حال فعاليت هستند، ادامه داد: لوله سازي اهواز به‌عنوان يکي از اين مجموعه‌ها است که در يک و نيم سال گذشته توانست از مشکلاتي که سد راه فعاليت آن شده بود، رهايي يابد و الآن به‌عنوان يکي از بهترين شرکت‌های زيرمجموعه وزارت نفت شناخته مي‌شود و حدود یک‌میلیون تن قرارداد توليد لوله دارد که انشالله در سال‌های آتي با پیش رفت بيشتري هم مواجه مي‌شود.
این مقام مسئول با اشاره به سهم مؤثر هلدينگ انرژي در رابطه با صادرات کشور، گفت: ما يک سهم 1.2- 1.4 ميلياردي از صادرات داريم که در شرکت‌های مختلف پتروشيمي در قالب سهام عمده يا يك كرسي قرار گرفته است. از نظر NAV (ارزش ذاتي) سهم هم خوشبختانه در 18 ماه گذشته رشد مناسبي داشته‌ایم و رشد NAV طي 18 ماه گذشته 33 درصد رشد داشته است.
وي با اشاره به استراتژي‌هاي شرکت، افزود: استراتژی‌های شرکت در کوتاه‌مدت اين است که مجموعه‌های حوزه انرژي را ساماندهي کند. در اين راستا ساير شرکت‌ها از مجموعه خارج شده و مجموعه‌های انرژي به شکل تخصصي وارد هلدينگ می‌شوند. در اين خصوص نيز صحبت‌ها و مذاکراتي انجام شده که مي‌توانيم پیش‌بینی کنيم در آينده اتفاقات خوبي در صندوق بازنشستگي رخ دهد. علاوه بر اين بررسی‌هایی براي انجام سرمایه‌گذاری‌های جديد با بهره‌گیری از منابع داخلي و بین‌الملل انجام داده‌ايم که چشم‌انداز خوبي در انتظار نه تنها هلدينگ انرژي است، بلکه براي پرداخت مستمري¬ بگيران صندوق بازنشستگي هم با مشکل روبه‌رو نخواهيم شد.
همایش ملی چشم‌انداز صنعت پتروشیمی در ايران، با حضور دكتر علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي، مهندس شاهدایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، دكتر برادران مدیرعامل هلدینگ انرژي، مهندس پیوندی مديرعامل هلدينگ تاپيکو و جمعي از مديران و مسئولان صنايع پتروشيمي در سالن تلاش برگزار شد.