جمعه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۶
شنبه, 04 دی 1395 ساعت 06:12

«پتروناس» به صنعت نفت ایران باز می‌گردد

«پتروناس» به صنعت نفت ایران باز می‌گردد

در هفته گذشته شرکت ملی نفت ایران و پتروناس مالزی با هدف مطالعه دو میدان آزادگان جنوبی و چشمه خوش تفاهمنامه مطالعاتی (MoU) امضا کردند. البته همزمان با پتروناس شرکت‌هایی نظیر شل و توتال نیز تفاهمنامه‌ای به منظور مطالعه این دو میدان با شرکت ملی نفت ایران امضا کرده‌اند و هر کشوری که پیشنهاد بهتری برای توسعه میدان‌ها و افزایش ضریب بازیافت از مخازن ارائه دهد برنده مناقصه خواهد شد. لذا همکاری پتروناس بستگی به موافقت ایران دارد و هنوز در مراحل مقدماتی است. اما پیامی مبنی بر علاقه‌مندی مالزی برای حضور در صنعت نفت ایران دارد.
پتروناس شرکت دولتی نفت و گاز مالزی، هم‌ اکنون دارای عملیات در هر دو بخش صنایع بالادستی و پایین‌دستی صنعت نفت است. این شرکت امروزه در زمینه‌های اکتشاف و استخراج، پالایش، انتقال، ذخیره‌سازی و فروش نفت خام، گاز طبیعی و فرآورده‌های نفتی، همچنین تولید و بازاریابی محصولات پتروشیمی و مواد شیمیایی، بنزین، ال‌ان‌جی و ال‌پی‌جی، ارائه خدمات حفاری، احداث خطوط لوله و مدیریت جایگاه‌های سوخت فعالیت می‌کند.
این شرکت مطالعات مربوط به این دو حوزه نفتی را در یک دوره 6 ماهه انجام می‌‌دهد و قرار است این مطالعات تا پایان فصل دوم سال آینده میلادی به پایان برسد. در همین خصوص خبرگزاری رسمی مالزی به نقل از «انور‌طیب» مدیر عامل صنایع بالادستی پتروناس، اعلام کرد: از آنجایی که این یادداشت تفاهم گام مهمی برای هر دو طرف محسوب می‌شود، از شرکت ملی نفت ایران تشکر می‌کنیم. وی با اشاره به اینکه ایران فرصتی برای رشد ما فراتر از حضور فعلی در عراق فراهم کرده است، گفت: پتروناس تجهیزات و متخصصان خود را به ایران انتقال خواهد داد و منتظر همکاری‌های موفقیت‌آمیز با شرکت ملی نفت ایران است. «مصطفی محمد» وزیر صنعت و تجارت خارجی مالزی نیز پس از امضای این یادداشت تفاهم، گفت: هنگامی که امریکا تحریم‌های اقتصادی علیه ایران اعمال کرد و در سال 1995 میلادی آن را به شرکت‌هایی که با ایران همکاری می‌کردند، توسعه داد، پتروناس مجبور به ترک این کشور شد. وی گفت: اکنون که تحریم‌ها علیه ایران لغو شده، فرصت مناسبی برای بازگشت مجدد مالزی به صنعت نفت فراهم شده است.
«مصطفی محمد» گفت: پیش از اعمال تحریم‌ها علیه ایران، میزان همکاری بین شرکت ملی نفت ایران و پتروناس مربوط به فروش و صادرات نفت خام بوده و ایران به طور میانگین 50 تا 60 هزار بشکه نفت بر اساس قرارداد به مالزی می‌فروخت. به گفته وی، یکی از قراردادهای مهم شرکت ملی نفت ایران با پتروناس پروژه توسعه فاز 11 پارس جنوبی بود که قرار بود با همکاری «توتال» فرانسه و «رپسول» اسپانیا تکمیل شود که این توافق به دلیل تحریم‌ها از پیشرفت بازماند. میدان مشترک نفتی آزادگان جنوبی از جمله میدان‌های مشترک نفتی ایران در غرب کارون است که در نزدیکی مرز عراق (٨٠ کیلومتری غرب اهواز) قرار دارد. هدف از توسعه میدان آزادگان جنوبی تولید روزانه ٣٢٠هزار بشکه نفت خام (با احتساب تولید زودهنگام) در فاز نخست و افزایش تولید روزانه ٢٨٠هزار بشکه نفت خام (جمعا به میزان ٦٠٠هزار بشکه نفت خام در روز) در فاز دوم است. میدان نفتی چشمه خوش نیز یکی از میدان‌های قدیمی واقع در محدوده عملیاتی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب به شمار می‌آید. تولید نفت این میدان که در سال ۱۳۴۳ کشف شده و در سال ۱۳۵۴ تولید از آن شروع شده، هم اکنون حدود ۱۸ هزار بشکه نفت در روز است.