جمعه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۶
سه شنبه, 16 آذر 1395 ساعت 07:15

استقبال ۵۰ شرکت بین‌المللی از مناقصه‌های نفتی

استقبال ۵۰ شرکت بین‌المللی از مناقصه‌های نفتی

اگرچه امریکا خیال لغو تحریم‌های ضد ایرانی را در سر ندارد اما روند جذب سرمایه خارجی به صنعت نفت ایران از اروپا و آسیا با سرعت قابل قبولی در حال پیشرفت است. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در این باره از استقبال گرم شرکت‌های خارجی خبر می‌دهد و می‌گوید: تا پایان سال دو مناقصه نفتی برای جذب سرمایه‌گذار خارجی برگزار خواهد شد. علی کاردر به «ایران» گفت: بیش از ۵۰ شرکت خارجی از کشورهای مختلف دنیا بجز شرکت‌های امریکایی مدارک خود را برای شرکت در مناقصه‌های نفتی ارسال کرده‌اند.
چندی پیش شرکت ملی نفت ایران در سطح بین‌المللی از علاقه مندان به حضور در صنعت نفت ایران خواست که تمام اسناد و اطلاعات مورد نیاز برای شرکت در مناقصه را در سایت این شرکت ثبت یا به آدرس شرکت ارسال کنند. این آگهی درخواست ارائه‌ مدارک از شرکت‌ها حدود دو ماه گذشته منتشر و اخیراً مهلت شرکت‌های خارجی برای ارسال مدارک دو هفته‌ تمدید شد.
کاردر اظهار کرد: این مهلت تا پایان هفته جاری به پایان می‌رسد و سایت بسته خواهد شد. تقریباً در این مدت تمام شرکت‌های برتر نفتی جهان مدارک مورد نیاز را ارسال کرده‌اند اما احتمال دارد که تا پایان هفته شمار شرکت‌های متقاضی به 60 نیز برسد.
بی شک استقبال بی‌نظیر شرکت‌های نفتی دنیا برای حضور در صنعت نفت ایران دستاورد برجام و اصلاح مدل قراردادهای نفتی کشور است.
معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه در این مدت همزمان با ثبت‌نام این شرکت‌ها مراحل بررسی و ارزیابی مدارک و صلاحیت آنها نیز انجام شده، اذعان کرد: در تاریخ 15 الی 25 دسامبر اعلام می‌کنیم که شرکت‌های مورد نظر، خود را برای مناقصه آماده کنند.
آزادگان جنوبی به مناقصه می‌رود
میدان نفتی آزادگان جنوبی نخستین میدانی است که به مناقصه گذاشته می‌شود. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان این مطلب اظهار کرد: تمام شرکت‌های معتبر نفتی جهان آمده‌اند تا در صنعت نفت ایران حضور یابند. اکثر این غول‌های نفتی علاقه‌مند به حضور در آزادگان جنوبی هستند اما مطابق با سازو کار تعریف شده، تمام این شرکت‌ها برای نخستین مناقصه نفتی دعوت نخواهند شد. ممکن است از 10 شرکت خواسته شود که به مناقصه بیایند. وی درباره درخواست ستاد اجرایی فرمان امام(ره) برای حضور در این میدان گفت: آزادگان جنوبی جزو میادین بزرگ نفتی است. در میادین بزرگ نیاز به سرمایه و تکنولوژی روز داریم و به همین خاطر اولویت با شرکت‌های بین‌المللی است. اما در تمام قراردادهای جدید منافع ملی به طور کامل لحاظ خواهد شد. کاردر ادامه داد: ممکن است ستاد اجرایی فرمان امام(ره) شریک شرکت خارجی در این میدان شود اما فعلاً قابل پیش‌بینی نیست. وی در مورد واگذاری طرح توسعه به شرکت ایرانی اظهار کرد: برنامه داریم که بزودی یکی دیگر از طرح‌ها را به یک شرکت نفتی ایرانی بسپاریم اما این شرکت هنوز متن موافقتنامه (MOU) برای مطالعه میدان را تهیه نکرده است.
در صنعت نفت شوخی نداریم
اطمینان از پیمانکار طرح چه از نظر مالی و چه از نظر فنی و تسلط بر تکنولوژی‌های روز موضوعی است که صنعت نفت دنبال می‌کند. چراکه در سال‌های اخیر نبود توان فنی و مالی، هزینه‌های سنگینی را به صنعت نفت وارد کرده است. کاردر با اشاره به اهمیت وجود توان فنی و مالی در پیمانکار طرح اظهار کرد: ما در حفر چاه استاد شده‌ایم اما اکنون به‌دنبال حفر چاه نیستیم. بلکه می‌خواهیم قبل از مرگ میادین نفتی و گازی، ضریب بازیافت مخازن را افزایش دهیم. این موضوع شوخی نیست و در صنعت نفت نمی‌توانیم ریسک کنیم. وی تأکید کرد که توسعه میادین بزرگ با محوریت شرکت‌های خارجی انجام خواهد شد و میادین بزرگ نیاز به سرمایه و تکنولوژی دارند شرکت‌های داخلی اگر حتی بتوانند تکنولوژی را از شریک خارجی خود بگیرند اما پول ندارند. به گفته کاردر اکنون هدف اصلی انتقال سرمایه و تکنولوژی به کشور است. زمانی که تکنولوژی وارد کشور شود، کارها به شرکت‌های داخلی واگذار خواهد شد.
نخستین قرارداد اواخر امسال
معاون وزیر نفت با اشاره به زمان بر بودن ایجاد قراردادهای نفتی اظهار کرد: بعد از برگزاری مناقصه 3 الی 4 ماه زمان نیاز داریم تا به قرارداد برسیم. در این مدت بررسی توان مالی و فنی پیمانکار و مطالعه مخزن انجام خواهد شد. وی ادامه داد: لذا فکر می‌کنم تا پایان سال بیشتر از 2 طرح به مناقصه گذاشته نشود. نخستین قرارداد که مربوط به آزادگان جنوبی است نیز پایان امسال یا اوایل سال آینده امضا خواهد شد.
در اوپک برنده شدیم
اخیراً اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام (اوپک) تصمیم گرفتند که یک میلیون و 200 هزار بشکه در روز از سقف تولید سازمان بکاهند و برای تحقق این هدف تمام اعضا بجز ایران، لیبی و نیجریه مجبور به کاهش تولید شدند. اما در این میان به ایران اجازه داده شد که تولید خود را افزایش دهد.
کاردر این موضوع را موفقیت ایران در اوپک برشمرد و در مورد صادرات نفت خام ایران گفت: صادرات 2 میلیون و 440 هزار بشکه‌ای نفت خام در ماه اکتبر یک رکورد بود که به ما امکان احیای بازار از دست رفته را داد.
گفتنی است احتمال دارد با توجه به توافق اوپک و احتمال افزایش بیشتر قیمت نفت در ماه‌های آینده خریداران نفت خام ایران در برنامه‌هایشان تجدید نظر کنند و خرید ماه دسامبر را افزایش دهند. لذا ممکن است که حجم صادرات نفت خام کشور بیشتر نیز شود. اما به طور معمول پالایشگاه‌ها در ماه دسامبر و در زمان تعطیلاتشان تک محموله‌های کمتری را برای ذخیره در انبارهایشان می‌خرند.
فرزاد «ب» در انتظار هندی ها
کاردر با بیان اینکه برای توسعه میدان فرزاد «ب» با هندی‌ها در مذاکره هستیم و زمان‌بندی را به آنها اعلام کرده ایم، گفت: هندی‌ها شریک راهبردی ما هستند و از نظر فنی توانایی کار در حوزه بالادستی و تکنولوژی‌های مورد نیاز طرح را در اختیار دارند اما هنوز مباحث مالی حل و فصل نشده و مذاکرات در این زمینه ادامه دارد.