جمعه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۶
دوشنبه, 01 آذر 1395 ساعت 07:58

زنگنه با اعلام هدف‌گذاری 55 تا 60 دلاری قیمت نفت پیش‌بینی کرد

زنگنه با اعلام هدف‌گذاری 55 تا 60 دلاری قیمت نفت پیش‌بینی کرد

با آغاز شمارش معکوس برای برگزاری اجلاس 169 اوپک، دبیرکل جدید این سازمان شنبه هفته جاری به تهران سفر کرد تا با بیژن زنگنه وزیر نفت ایران ملاقات کند. این سفر دومین سفر رسمی محمد سانوسی بارکیندو از زمان به کرسی نشستن خود در صدر اوپک بود.
سفر قبل بارکیندو شهریور ماه و قبل از نشست فوق‌العاده اوپک انجام شد. او در آن سفر آخرین نقطه نظرات اعضای اوپک را برای زنگنه شرح داد. بیژن زنگنه این بار هم پس از دیدار با بارکیندو گفت: «دبیرکل در این دیدار، گزارش مفصلی از فعالیت‎های انجام شده پس از نشست فوق‌العاده اوپک در الجزایر و مذاکراتی که با مقام‎های کشورهای عضو و غیرعضو این سازمان داشته، ارائه کرد.» این گزارش به گفته وزیر نفت ایران «مثبت و دلگرم کننده» بوده و احتمال اینکه در نشست نوامبر وزیران نفت و انرژی اوپک به توافق برسند بسیار زیاد است.
دبیرکل اوپک بعد از نشست فوق‌العاده الجزیره در جریان سفرها یا در حاشیه نشست‎های بین‌المللی با برخی از اعضای تأثیر‌گذار سازمان از جمله ونزوئلا، عراق، کویت، امارات، عربستان و روسیه دیدار داشته است. ظاهراً حتی عراق هم قول همراهی در مذاکرات پیش رو را داده است. ایران یکی از 14 عضو تأثیر‌گذار این سازمان است که رویکرد آن برای اوپک بویژه در شرایط فعلی بسیار اهمیت دارد. این موضوعی است که بارکیندو نیز به آن اذعان دارد و از ایران با عنوان «رهبر اوپک» یاد می‌کند که در تصمیم‌گیری‌ها با این کشور مشورت می‌شود.
دبیرکل اوپک در حاشیه دیدار با وزیر نفت گفت: «توافق اعضای این سازمان در نشست الجزایر بدون همراهی سازنده و نقش رهبری ایران ممکن نبود.» در نشست الجزایر، کشورهای عضو اوپک تصمیم گرفتند که تولید اعضای سازمان را در سقف 5/32 تا 33 میلیون بشکه در روز فریز کنند تا از قیمت‌ها در بازارهای جهانی نفت خام حمایت کنند.
زنگنه در این باره اظهار کرد: اعضای اوپک نفت خام با قیمت ٥٥ تا ٦٠ دلار را هدف‎گذاری کرده‌اند. وزیر نفت ایران بعد از دیدار با دبیرکل، به طور غیرمستقیم از حضور کشورهای غیرعضو در اوپک نیز در طرح تثبیت تولید خبر داد. وی گفت: کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در تلاشند که در نشست عادی آذرماه این سازمان در وین به تصمیمی جامع برسند. وزیران نفت و انرژی اوپک، ٣٠ نوامبر (١٠آذر ماه) به منظور بررسی سیاست‌های تولید خود در دبیرخانه دائمی این سازمان گردهم می‌آیند.
زنگنه تحولات پیش روی بازار نفت را مثبت پیش‌بینی کرد و گفت: نگاه مثبتی به تحولات آینده دارم و فکر می‌کنم در آینده وضع بهتری خواهیم داشت. قیمت نفت در حال حاضر حدود 46 دلار برای هر بشکه داد و ستد می‌شود. اظهار نظرات تولیدکنندگان نفت خام تا اندازه‌ای بر این قیمت اثر دارد اما آینده بازار بویژه برای سال 2017 میلادی در دستان اوپک و کشورهای غیرعضو نظیر روسیه است. پیش از این ایران 7/12 درصد از سقف جدید تولید اوپک را درخواست کرده بود و با همین شرط حاضر شد در اجلاس فوق‌العاده اوپک توافق کند.
وزیر نفت با بیان اینکه کمیته‎های کارشناسی می‌توانند سناریوهای مختلف تولید را ارائه دهند، درباره سناریوی مقدار تولید نفت خام ایران گفت: ایران پیش از این دیدگاه‎های خود را در این باره اعلام کرده است و بر دیدگاه‎های پیشین خود اصرار دارد. ایران که به تازگی از فشار تحریم‌های غرب رها شده، می‌خواهد تولید نفت خام خود را به میزان پیش از تحریم‌ها یعنی حدود 4 میلیون و 200 هزار بشکه در روز برساند. تاکنون کشورهای عضو و غیرعضو در اوپک با این تصمیم ایران موافق بوده‌اند. در این باره وزارت نفت کویت نیز ضمن ابراز رضایت از نتایج رایزنی‌های به عمل آمده در نشست نفتی «دوحه» و مذاکره اعضای «اوپک»، حمایت خود را از تصمیمات این نشست اعلام و از مواضع ایران درباره تولید نفت استقبال کرد.