یکشنبه, ۰۲ مهر ۱۳۹۶
یکشنبه, 23 آبان 1395 ساعت 06:57

رکورد جدید تولید نفت خام ایران ثبت شد

رکورد جدید تولید نفت خام ایران ثبت شد

ایران در گزارشی به اوپک اعلام کرد که در ماه اکتبر تولید نفت خود را افزایش داده و به 92/3 میلیون بشکه در روز رسانده است. در گزارش ماه سپتامبر این سازمان تولید نفت خام ایران 3 میلیون و 710 هزار بشکه در روز گزارش شده بود اما بر اساس گزارش جدید منتشر شده از سوی دبیرخانه این سازمان، تولید نفت خام ایران در ماه اکتبر (مهر-آبان) حدود 210 هزار بشکه در روز افزایش یافته و به 3 میلیون و 920 هزار بشکه در روز رسیده است.
تاکنون برآورد اوپک از تولید نفت خام ایران کمتر از این مقدار بوده است. این سازمان 3 میلیون و 650 هزار بشکه در روز را ملاک تولید نفت خام ایران می‌دانست که این رقم بر اساس منابع غیررسمی (آمارهای جمع‌آوری شده از منابع خارجی نظیر آژانس‌های خبری و مؤسسات بین‌دولتی تحت عنوان منابع ثانوی) به دست آمده بود.
اما عبدالمحمد دلپریش؛ مدیربرنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت در گفت‌و‌گو با «ایران» رقم واقعی تولید نفت خام کشور را بیش از 3 میلیون و 950 هزار بشکه در روز اعلام کرد و گفت: گزارش ایران به اوپک نه تنها واقعی بلکه محتاطانه است. چرا که الان تولید نفت خام ایران در مرز 4 میلیون بشکه در روز قرار دارد و بزودی از این رقم نیز عبور خواهد کرد.
کمتر از یک ماه تا نشست وزیران اوپک در وین باقی مانده و 14 عضو این سازمان روزهای پرکاری را سپری می‌کنند. نشست‌ها و دیدارهای محرمانه اعضا با یکدیگر و بحث و تبادل نظر با «کمیته تعیین سهمیه تولید هر کشور» تا 30 نوامبر (10 آذر) به اوج خود رسیده است. با وجود آنکه اراده عمومی اوپک بر تثبیت یا کاهش تولید اعضا به منظور تثبیت بازار جهانی نفت خام است، تمام کشورهای عضو این سازمان به دنبال محدودیت کمتر در تولید خود هستند. حتی 4 عضو اوپک یعنی ایران، نیجریه، لیبی و عراق نمی‌خواهند افزایش تولید نفت خام خود را متوقف کنند و می‌خواهند که از توافق اوپک برای کاهش تولید معاف باشند.
مطابق با آخرین توافق اوپک در مهرماه امسال (28 سپتامبر)، سقف تعیین شده برای تولید نفت خام اوپک 32 میلیون و 500 هزار بشکه تا 33 میلیون بشکه در روز است. تولید نفت خام این سازمان در ماه اکتبر 33 میلیون و 200 هزار بشکه در روز گزارش شده است.
مقامات ایرانی معتقدند که ایران به تازگی از فشار تحریم‌ها خارج شده و در چنین شرایطی صحیح نیست که دست به خود تحریمی بزند. لذا به دنبال آن هستند که تولید نفت خام ایران 7/12 درصد از این سقف 33 میلیون بشکه‌ای را به خود اختصاص دهد و اعلام کرده‌اند که بعد از رسیدن به تولید 4 میلیون و200 هزار بشکه در روز حاضرند که برای حمایت از بازار برنامه‌های افزایش تولید نفت را متوقف کنند.
اما بلومبرگ در این رابطه نوشت: در حال حاضر هر کشوری سعی می‌کند تا تولید نفت خام خود را تا حد ممکن افزایش دهد. دلپریش با رد این ادعا تأکید کرد: حجم تولید نفت خام از میادین نفتی ایران با آمارها مطابقت دارد. قیمت نفت در هفته‌های بعد از تصمیم 28 سپتامبر اوپک در مورد کاهش تولید حدود 16 درصد افزایش یافت. اما این افزایش واکنش هیجانی بازار به تصمیم اوپک بود و به مرور با نمایان شدن اختلاف نظرها میان اعضای اوپک در مورد جزئیات طرح کاهش تولید این افزایش قیمت‌ها به زیر 45 دلار برای هربشکه فروکش کرده است. با وجود این بیژن زنگنه وزیر نفت ایران نسبت به مذاکرات خوشبین است و محمد بارکیندو دبیرکل اوپک نیز اخیراً گفته که اوپک قطعاً به توافق دست خواهد یافت. لذا احتمال افزایش قیمت نفت به بالاتر از 50 دلار برای هربشکه در ماه نوامبر(آذر)وجود دارد.