جمعه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۶
شنبه, 22 آبان 1395 ساعت 07:11

شروع یکسان‌سازی نرخ ارز

شروع یکسان‌سازی نرخ ارز

یکی از بحث‌های داغ بازار، تک نرخی شدن ارز است. اینکه دولت یازدهم چه تصمیمی را برای نرخ ارز خواهد گرفت. آیا به یکباره قیمت ارز آزاد و مبادله‌ای یکسان می‌شود یا اینکه این روند آهسته خواهد بود. در مورد زمان اجرای تک نرخی شدن ارز ماه‌های مختلفی مطرح شد حتی برخی از مدیران بانک مرکزی نیمه اول سال‌جاری را برای رسیدن به این هدف تعیین کرده بودند اما چند وقتی است که گفته می‌شود حداکثر تا پایان سال‌جاری نرخ ارز تک نرخی خواهد شد.در این میان پیش‌بینی‌های مختلفی از وضعیت بازار ارز صورت می‌گیرد.
برخی می‌گویند با تک نرخی شدن ارز قیمت تمام کالاها افزایش پیدا می‌کند و بازار از شرایط ثباتی که در حال حاضر دارد فاصله می‌گیرد.اما روز پنجشنبه که ولی‌الله سیف رئیس‌کل بانک مرکزی به نمایشگاه مطبوعات رفته بود این نگرانی‌ها را رد کرد و اظهار داشت: زمانیکه ارز تک نرخی شود قیمت‌ها تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد و شوک قیمتی در کشور نخواهیم داشت. وی اجرا شدن این وعده را منوط به چندین شرط دانست و گفت: اگر طبق شروط و بررسی‌های کارشناسی حرکت کنیم ثبات در بازار خواهیم داشت و قیمت کالاها روند افزایشی به خود نمی‌گیرد. اما به هر ترتیب هر کاری تبعات خاص خود را دارد که با انجام دقیق آن سعی می‌کنیم این تبعات به کمترین حد خود برسد.
سیف حرکت به سمت تک نرخی شدن ارز را مستلزم انجام تعهدات مالی بین‌المللی طبق برجام و ایجاد ارتباطات بین‌المللی بانکی دانست و گفت: باید دسترسی‌های ما به منابع ارزی بین‌المللی تسهیل شود و باید از این روند اطمینان پیدا کنیم که سرعت عمل لازم را داریم یا نه. در هر حال یکسان‌سازی نرخ ارز اتفاق می‌افتد و اکنون هم در شرف انجام است اما زمانی اعلام خواهد شد که این شروط محقق شده باشد. تلاش می‌کنیم تا آخر سال‌جاری این موضوع محقق شود.
یکسان‌سازی نرخ ارز در حال انجام است
وی درباره اینکه تک نرخی شدن ارز چه شرایطی را خواهد داشت و آیا به یکباره صورت می‌گیرد تأکید کرد: اینکه قرار باشد نرخ ارز به صورت یکباره و دفعتاً یکسان‌سازی شود، قطعاً چنین ساز و کاری را مد نظر نداریم. در حقیقت یکسان‌سازی نرخ ارز از همین الان در حال انجام است. اینکه چه زمانی تمام شود و یکسان‌سازی صورت بگیرد، بسته به ارتباطات بین‌المللی دارد.
سیف در عین حال یادآوری کرد: حقیقت این است که از جانب تعهدات بانکی بین‌المللی که جزو تعهدات طرف مقابل ما در برجام است، هنوز راضی نیستیم. امیدوارم در ماه‌های آینده از حیث عمل طرف مقابل به تعهداتش در بندهای مربوط به برجام وضعیت بهتری داشته باشیم و به شرایط مطلوبی برسیم.
انتخاب ترامپ تأثیری بر برجام ندارد
در ادامه بازدید سیف از نمایشگاه مطبوعات خبرنگاران از وی در مورد انتخابات امریکا و شگفتی که پدید آمد سؤال کردند. اینکه اجرا شدن برجام تا چه حد به سیاست‌های ترامپ بستگی دارد. آیا رئیس جمهوری جدید امریکا مانع اجرا شدن برجام می‌شود یا خیر. رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این سؤالات گفت: انتخاب وی تأثیری در اجرا شدن برجام ندارد. البته نمی‌توان در این رابطه پیش‌بینی زیادی داشت، اما نباید اینگونه تصور شود که بحث‌هایی که وی در فضای انتخاباتی خود اعلام کرده بود محلی از اعراب دارد.
رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: معمولاً اینگونه بوده که بعد از انتخاب افراد و مقابله با واقعیت‌ها روش‌هایی را در پیش می گیرند که عمدتاً استمرار اقدامات گذشته است، این در حالی است که در رابطه با ترامپ نیز بعد از اینکه به‌عنوان رئیس جمهوری انتخاب شد، در نخستین سخنرانی خود صحبت‌هایی جدید و عمدتاً متفاوت از گذشته داشت که این به همان منطق اصولی وی برمی‌گردد. سیف افزود: توافق در مورد برجام بین ایران و امریکا نیست، بلکه چند جانبه بوده ضمن اینکه سازمان ملل در رابطه با برجام همچنان مستحکم است و تزلزلی در این رابطه نمی‌تواند وجود داشته باشد.
تجمع معترضین مسکن مهر
درحاشیه بازدید رئیس کل بانک مرکزی از نمایشگاه مطبوعات، معترضان مسکن مهر در مصلی شعارهای متعددی دادند. آنها با در دست داشتن پلاکاردهایی خواستار تعیین تکلیف مسکن مهر شدند. البته وزارت راه و شهرسازی مسئول پاسخگویی به مردم است ولی خریداران مسکن مهر که هنوز واحد مسکونی خود را تحویل نگرفتند، معتقدند پرداخت نکردن تسهیلات باعث شده این طرح پیشرفتی نداشته باشد.دولت قبل که با افزایش قیمت شدید مسکن مواجه بود، طرح مسکن مهر را به‌عنوان یکی از سنگین‌ترین طرح های این حوزه بویژه در بخش مالی در دستور کار قرار داد؛ طرحی که در کنار تمامی انتقاداتی که به سازوکار اجرایی آن وجود داشت موجبات تحمیل هزینه بالایی به دولت‌ها شد و بدتر آنکه استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول را در دولت گذشته به همراه داشت که همواره از آن به‌عنوان یکی از عوامل اصلی رشد پایه پولی و تورم در سال‌های اخیر یاد شده است. آخرین اطلاعات درباره روند پرداخت تسهیلات و منابع برای تکمیل طرح مسکن حاکی از آن است که در مجموع بانک مرکزی حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان به مسکن مهر اختصاص داده که البته بازپرداخت آن به هفت سال آینده برمی‌گردد، یعنی از سال ۱۴۰۲ شروع خواهد شد و ۱۰ساله است.