شنبه, ۰۱ مهر ۱۳۹۶
یکشنبه, 04 مهر 1395 ساعت 06:41

دستاورد نفتی روحانی از سفر به ینگه‌دنیا چه بود؟

دستاورد نفتی روحانی از سفر به ینگه‌دنیا چه بود؟

هفدهمین نشست سران جنبش عدم تعهد (نم) و سفر رئیس‌جمهوری به نیویورک، دو رویداد مهمی بود که در هفته گذشته رخ داد. حسن ‌روحانی، رئیس‌جمهوری کشورمان که در طول هفته گذشته دیدارهای متعددی با سران کشورهای مختلف برگزار کرد، بخشی از مذاکرات خود را به مباحث حوزه انرژی اختصاص داد، مذاکراتی که مروری بر آنها، خط‌مشی همکاری بین‌المللی در این حوزه را در آینده روشن می‌کند.هفدهمین نشست سران جنبش عدم تعهد که ٢٧ و ٢٨ شهریورماه در جزیره مارگاریتا در ونزوئلا برگزار شد، با دیدارهای حاشیه‌ای درباره تحولات قیمت و بازارهای جهانی نفت‌خام همراه بود.
در این نشست ریاست جنبش عدم تعهد ازسوی روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا منتقل شد و روحانی با اشاره به موضوع کاهش طولانی‌مدت قیمت نفت و آثار آن بر اقتصاد بین‌المللی گفت: ثبات بازار، قیمت عادلانه و نیز سهم منصفانه تولیدکنندگان نفت تضمین‌کننده منافع پایدار تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان انرژی است. روحانی در نخستین دیدار خود که روز شنبه، ۲۷ شهریورماه در حاشیه هفدهمین نشست سران جنبش عدم تعهد با رئیس‌جمهوری اکوادور داشت، تاکید کرد: ایران به‌طور کامل آمادگی دارد تجربه‌ها و توانمندی‌های خود را در حوزه‌های علمی، فناوری و انرژی در اختیار کشور دوست خود اکوادور قرار دهد. وی به نشست آتی تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک در الجزایر اشاره کرد و گفت: بی‌ثباتی و کاهش قیمت نفت به ضرر همه کشورها و به‌ویژه تولیدکنندگان نفت است و تهران از هر اقدامی در جهت ثبات بازار و بهبود قیمت نفت که مبتنی برعدالت، انصاف و رعایت سهمیه عادلانه برای کشورهای تولیدکننده نفت باشد، حمایت خواهد کرد.
دیدار بعدی رئیس‌جمهوری در حاشیه هفدهمین نشست سران جنبش عدم تعهد با وزیر امورخارجه الجزایر بود. وزیر انرژی این کشور آفریقایی چندی پیش با بیژن زنگنه در تهران دیدار و گفت‌وگو کرد. دیداری که حکایت از حمایت و همکاری‌های نفتی الجزایر با ایران داشت. در این دیدار روحانی با اشاره به نشست تولیدکنندگان نفت در الجزایر و با تاکید بر لزوم ایجاد ثبات در بازار نفت و قیمت عادلانه برای آن، اظهار کرد: امیدوارم با همکاری و تعامل نزدیک، گام‌های موثری همسو با تامین منافع جمعی برداشته شود، بی‌تردید در شرایط کنونی منطقه، تقویت رایزنی‌ها و همکاری نزدیک می‌تواند در حل و فصل مسائل تاثیرگذار باشد.
بر اساس این گزارش رئیس‌جمهوری پس از اتمام هفدهمین نشست سران جنبش عدم تعهد برای شرکت در هفتاد و یکمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، عازم نیویورک شد و در دیداری که روز سه‌شنبه ۳۰ شهریورماه با رجب طیب‌اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه داشت، گفت: آماده‌ایم تا روابط خود را با آنکارا در همه بخش‌ها از جمله حمل و نقل، صنعت و انرژی توسعه دهیم. روحانی چهارشنبه ٣١ شهریورماه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در دیدار ارناسولبرگ، نخست‌وزیر نروژ با اشاره به ظرفیت‌های موجود دو کشور برای ارتقای همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های مختلف اقتصادی گفت: ایران از همکاری و فعالیت شرکت‌های نروژی در حوزه انرژی و دیگر بخش‌های اقتصادی خود استقبال می‌کند. رئیس‌جمهوری همچنین در عصر چهارشنبه ۳۱ شهریورماه در حاشیه نشست مذکور در دیدار با نوازشریف، نخست‌وزیر پاکستان، با بیان اینکه ایران برای تامین انرژی موردنیاز پاکستان آمادگی دارد، گفت: دو کشور می‌توانند در زمینه‌های علمی و فرهنگی نیز همکاری‌های خود را هرچه بیشتر افزایش دهند. روحانی همچنین در دیدار شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن نیز با استقبال از سرمایه‌گذاری و همکاری‌های مشترک در حوزه فناوری از جمله حوزه بهداشت و درمان و فعالیت‌های علمی و محیط زیست با ژاپن گفت: اکنون این فرصت مهیاست که توکیو مانند گذشته در بخش انرژی ایران سرمایه‌گذاری کند.