جمعه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۶
شنبه, 03 مهر 1395 ساعت 06:30

نخستین گام برای امضای قراردادهای بین‌المللی نفتی

نخستین گام برای امضای قراردادهای بین‌المللی نفتی

همه چیز برای جذب سرمایه مورد نیاز در صنعت نفت ایران فراهم شده است. پس از ابلاغ قراردادهای نفتی جدید ایران که نسبت به مدل قبلی جذابیت و قابلیت‌های بسیار زیادی دارد، حالا نوبت بهره‌گیری از این شرایط شده و قرار است در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی که در کنار لغو تحریم‌ها و امضای برجام فرصت تازه‌ای در اختیار اقتصاد ملی ایران قرارداده است، شرکت‌های بزرگ بین‌المللی فعال در صنعت نفت جهان با شرکت در مناقصه‌های بین‌المللی طرح‌های نفتی ایران ضمن انتقال دانش فنی روز، بخش عمده‌ای از سرمایه مورد نیاز برای توسعه این صنعت را تأمین کنند.
اکنون براساس آنچه مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرده، هفته آینده شرایط رسمی ارائه مدارک برای شرکت در مناقصات هفته آینده برای شرکت‌های معتبر بین‌المللی فعال دراین بخش ارسال می‌شود تا بسرعت مراحل جذب سرمایه و پیشرفت طرح‌ها اجرایی شود.
حسن روحانی رئیس‌ جمهوری کشورمان نیز در یک نشست خبری در نیویورک به صراحت اعلام کرد که ایران مشکلی برای همکاری با شرکت‌های امریکایی ندارد.
رئیس جمهوری با بیان اینکه پس از آغاز اجرای برجام، فضای مساعدی برای توسعه همکاری‌ها با ایران ایجاد شده که همه غیر از فعالان اقتصادی و شرکت‌های امریکایی از این فضا بهره می‌گیرند، گفت: ما هیچ مشکلی برای همکاری با شرکت‌های امریکایی نداریم و آنها به دلیل قوانین دست و پاگیر نادرست داخلی، مشکلاتی دارند که خود باید آن را حل کنند.
از هم اینک با اظهار علاقه‌مندی بسیاری از شرکت‌های بزرگ بین‌المللی در حوزه انرژی دورنمای روشنی برای جذب سرمایه و دانش فنی روز متصور است. درهمین زمینه شرکت فرانسوی توتال نیز پیشنهادات تازه‌ای برای فعالیت در فاز 11 پارس جنوبی که سال هاست در انتظار توسعه است، ارائه داده است.
دعوت از شرکت‌های بین‌المللی برای حضور در مناقصات نفتی
علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به ابلاغ الگوی قراردادهای جدید نفتی به دولت اشاره کرد و گفت: طبق روال قانونی، درخواست ارائه مدارک و اطلاعات فنی، مالی و... از سوی شرکت ملی نفت ایران به شرکت‌های بین‌المللی اکتشاف و تولید (E&P) و شرکت‌های نفتی بین‌المللی (IOC) ارسال می‌شود.
وی ادامه داد: پس از ارائه مدارک و اطلاعات از سوی شرکت‌ها، شرکت ملی نفت ایران نسبت به ارزیابی متقاضیان اقدام و فهرست شرکت‌های مورد تأیید خود را اعلام می‌کند. به گفته کاردر، شرکت‌های تأیید شده از سوی شرکت ملی نفت ایران می‌توانند در مناقصه‌ها شرکت کنند.
علی لاریجانی رئیس مجلس چندی پیش الگوی قراردادهای جدید نفتی را به دولت ابلاغ کرد و بدین ترتیب، بسترها و مقدمات اجرای مدل جدید قراردادهای نفتی در حال آماده‌سازی است.
با اجرای مدل جدید قراردادهای نفتی که همراه با جذب سرمایه‌گذاری خارجی و فناوری‌های جدید خواهد بود، روند توسعه میدان‌های مشترک که کشورهای همسایه در حال برداشت حداکثری از آنها هستند، شتاب می‌گیرد.
کاردر پیش از این با پیش‌بینی اینکه نخستین مناقصه قراردادهای جدید نفتی مهرماه برگزار می‌شود، اعلام کرده بود: احتمال می‌رود از میان میدان‌های بزرگ نفتی، آزادگان جنوبی نخستین میدانی باشد که مناقصه آن در قالب قراردادهای جدید نفتی برگزار می‌شود.
به گفته مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، این شرکت سبدی از مدل های قراردادی را مشتمل بر مدل جدید قراردادهای نفتی، بیع متقابل و EPCF مورد استفاده قرار می‌دهد و در برخی طرح‌ها از منابع داخلی بهره می‌گیرد.
بر این اساس، شرکت‌های داخلی می‌توانند راهبری میدان‌های متوسط و کوچک را برعهده گیرند و با همکاری شرکت‌های خارجی یا به صورت مستقل، فعالیت‌های موضوع قرارداد را دنبال کنند؛ میدان‌های بزرگ نیز در قالب قراردادهای جدید نفتی به شرکت‌های خارجی واگذار می‌شوند و این شرکت‌ها با همکاری شرکت ایرانی صاحب صلاحیت در میدان مدنظر فعالیت می‌کنند.