شنبه, ۲۷ آبان ۱۳۹۶
یکشنبه, 14 شهریور 1395 ساعت 04:59

فاز اول مجتمع صبافولاد خليج فارس امسال به بهره برداري مي رسد

فاز اول مجتمع صبافولاد خليج فارس امسال به بهره برداري مي رسدمديرعامل شركت سرمايه گذاري صندوق بازنشستگي كشوري (هلدينگ انرژي) در پايان بازديد از پروژه صبافولاد خليج فارس در بندرعباس به خبرنگار هفته نامه صبح ساحل گفت: فاز اول مجتمع صبا فولاد خليج فارس با ظرفيت توليد سالانه 1.6 ميليون تن در نيمه دوم سال جاري به بهره برداري مي رسد.
عليرضا برادران با اشاره به پيشرفت فيزيكي 25 درصدي اين پروژه در يك سال گذشته افزود: صبافولاد خليج فارس به مدد تلاش همكاران و حمايت هاي شركت سرمايه گذاري صندوق بازنشستگي كشوري در طول سال گذشته پيشرفت مطلوبي داشته است.
وي با اشاره به مذاكرات انجام شده با سرمايه گذاران داخلي و خارجي اضافه كرد: با توجه به فضاي مثبت پسابرجام، صبا فولاد خليج فارس نيز در اجراي طرح هاي توسعه اي خود از حضور سرمايه گذاران خارجي استقبال مي كند.
مديرعامل شركت سرمايه گذاري صندوق بازنشستگي كشوري با بيان اينكه هرمزگان داراي ظرفيت مناسب به لحاظ دسترسي به آب هاي آزاد است، گفت: در راستاي تحقق سياست هاي اقتصاد مقاومتي، اين هلدينگ در توليد محصولات، نگاه صادرات محور دارد.
برادران با اشاره به ركود در حوزه بازار فولاد گفت: با توجه به توليد محصول خاص در اين كارخانه نگران ركود نيستيم و محصول ما بازار خود را دارد و به رغم وجود موانع اقتصادي، با جذب سرمايه گذاران و مشاركت با شركت هاي خارجي و داخلي نسبت به تكميل خطوط نورد، ذوب و ريخته گري در اين كار خانه اقدام خواهيم كرد.
برادران استفاده از تكنولوژي هاي نوين را از ديگر برنامه هاي اين هلدينگ عنوان كرد و گفت : عمده سرمايه گذاري صندوق در منطقه عسلويه متمركز شده است وليكن در هرمزگان نيز با توجه به ظرفيت هاي ويژه اي كه دارد در زمينه توسعه صنايع پايين دستي سرمايه گذاري خواهد شد و در حال حاضر نيز هيچ پروژه غيرفعالي در هلدينگ انرژي باقي نمانده و تمام پروژه ها فعال مي باشد.
وي افزود: توليد در مجتمع صبافولاد خليج فارس امسال تاثيري بر پيش بيني سود "وصندوق" ندارد، ليكن در سال هاي آينده اثرات آن را گزارش خواهيم داد.
برادران همچنين احداث هر چه سريعتر واحد توليد "ABS Rubber" در پتروشيمي جم را از ديگر برنامه هاي اين شركت ذكر كرد و اظهار داشت: امسال بهره برداري از طرح هاي نيمه تمام از اولويت هاي " وصندوق" محسوب مي شود.
برادران همچنين مذاكره با شركاي استراتژيك و تامين كنندگان مالي در حوزه نفت، گاز و پتروشيمي را از ديگر برنامه هاي سال جاري دانست و گفت: در حال حاضر در حد امضاي تفاهم نامه با سرمايه گذاران خارجي اقدام شده و هم اكنون مذاكره با بانك هاي كوچك خارجي را آغاز كرده ايم.
مديرعامل"وصندوق" با اشاره به ساماندهي فعاليت هاي صندوق بازنشستگي كشوري در قالب 6 هلدينگ تخصصي انرژي، صنعت و معدن، كشاورزي، املاك، مالي، حمل و نقل و گردشگري گفت: تشكيل هلدينگ انرژي و گسترش حوزه پتروشيمي در آن از جمله مهمترين برنامه هاي در دست اقدام مي باشد.
وي تدوين برنامه استراتژيك، نقشه راه براي بهره گيري از منابع مالي بين المللي و جذب سرمايه گذار خارجي و توسعه فعاليت هاي بازرگاني در عرصه بين المللي را از جمله اقدامات "وصندوق" در سال جاري ذكر كرد و گفت: استقرار نظام BI، IT و توسعه در صنعت نيروگاهي، انرژي هاي تجديدپذير و آب شيرين كن و همچنين واگذاري سهام شركت هاي زيرمجموعه از طريق بورس و فرابورس، ورود گسترده تر به صنايع پتروشيمي، تكميل زنجيره ارزش و بالا بردن ارزش افزوده دارايي ها، بازاريابي در حوزه اروپا و استفاده از ابزارهاي نوين تامين مالي داخلي و بين المللي از جمله مهمترين اهداف هلدينگ انرژي صندوق بازنشستگي كشوري مي باشد.