جمعه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۶
شنبه, 30 مرداد 1395 ساعت 07:09

تداوم حمایت حقوقی‌ها در هفته منفی بورس

تداوم حمایت حقوقی‌ها در هفته منفی بورس

بازار سهام در حالی معاملات هفته گذشته را با افت 4/ 0 درصدی به پایان رساند که همچنان شاهد حمایت حقوقی‌ها در بسیاری از نمادها بود. بر این اساس طی معاملات هفته گذشته حقوقی‌ها طبق روال هفته ماقبل آن باز هم حضوری فعال داشتند به‌طوری که در تمامی روزهای هفته مذکور شاهد تغییر مالکیت به نفع این معامله‌گران بودیم. بر این اساس در جریان معاملات هفته گذشته (شنبه تا چهار‌شنبه) بورس تهران تغییر مالکیتی به ارزش حدود 50 میلیارد تومان را به نفع معامله‌گران حقوقی به خود دید.در این راستا بررسی‌های «دنیای اقتصاد» از عملکرد دو دسته بازیگران سهام در عمده نمادهای فعال در هفته گذشته نیز، تغییر مالکیت سهام را به نفع این معامله‌گران (حقوقی) نشان می‌دهد.

حضور پررنگ گنجینه آرمان

در هفته‌های اخیر صندوق گنجینه آرمان شهر از جمله حقوقی‌های فعال در سمت خرید سهام بوده است. در هفته گذشته نیز این صندوق همچنان خرید خود در برخی از شرکت‌های سهامی را ادامه داد. در این خصوص گنجینه آرمان بیش از 4میلیون و 700 هزار سهم از شرکت بیمه البرز را خریداری کرده است. این صندوق همچنین در سمت خرید «کروی» نیز حضور فعالی داشت، به‌طوری که این شرکت بیش از 20 میلیون سهم از شرکت توسعه معادن روی ایران را طی معاملات هفته گذشته به پرتفوی خود افزوده است. این شرکت همچنین در فولاد هرمزگان جنوب نیز به‌عنوان خریدار حضور پیدا کرد. بر این اساس بیش از 8 میلیون و 600 هزار سهم از «هرمز» در هفته گذشته توسط صندوق گنجینه آرمان شهر خریداری شد.

رادین فروخت؛ رانا خرید

در عین حال یکی از نمادهای مورد توجه طی معاملات هفته گذشته «خساپا» بود که شاهد فروش یکی از معامله‌گران عمده خود یعنی سرمایه‌گذاری رادین است. بر این اساس توسعه سرمایه رادین جهت تسویه دیون به شرکت سرمایه‌گذاری صنعتی رنا، در حال فروش سهام شرکت سایپا است به‌طوری که طی معاملات هفته گذشته (24 تا 27 مرداد) یک میلیارد و 560 میلیون سهم شرکت سایپا از شرکت توسعه سرمایه رادین به سرمایه‌گذاری گروه صنعتی رنا واگذار شده است. بر این اساس هفته گذشته سایپا شاهد تغییر مالکیت 31 میلیون و 359 هزار سهم به نفع معامله‌گران حقیقی بود.

تداوم خریدهای مدبران اقتصاد

شرکت مدبران اقتصاد نیز از دیگر حقوقی‌های فعال در سمت خرید سهام در هفته گذشته همچون هفته ماقبل آن بود. بیش از 99 درصد از مدبران اقتصاد به گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان اختصاص دارد. مدبران اقتصاد در سمت خرید نمادهای «شگل»، «کرماشا»، «ثشاهد» و «پاسا» فعال بود. در حالی که حجم خرید این شرکت در شرکت‌های سهامی اندک بوده، اما به‌طور کلی در تمام روزهای معاملاتی به‌عنوان خریدار در سهام شرکت‌های مزبور حضور داشت. مدبران اقتصاد 12 هزار سهم گلتاش، 156 هزار سهم صنایع پتروشیمی کرمانشاه، 95 هزار سهم سرمایه‌گذاری شاهد و 12 هزار سهم ایران یاساتایر و رابر را خریداری کرده است. بررسی معاملات بورس تهران نشان می‌دهد سخت آژند نیز در هفته‌ای که گذشت جابه‌جایی بیش از 334 هزار سهم را به نفع بازیگران حقیقی به ثبت رساند که حدود 3 میلیون سهم آن توسط شرکت سرمایه‌گذاری آتیه صبا به فروش رسید.
علاوه بر این طی معاملات آخرین روز کاری هفته گذشته بیش از 140 میلیون سهم بیمه سامان توسط معامله‌گران حقیقی و حقوقی مورد خریداری قرار گرفت که در مجموع تغییر مالکیتی به میزان 48 هزار و 173 سهم به نفع حقوقی‌ها به خود دید. در بحث تغییر سهام، سهامداران فعال این نماد نیز بانک سامان بود که روز چهارشنبه حدود 32 میلیون و 300 هزار سهم از بیمه سامان را خریداری کرد و پس از آن شرکت توسعه سرمایه‌گذاری سامان و شرکت خدماتی و بازرگانی هراز کرمان به ترتیب 15 میلیون و 318 هزار سهم و 15 میلیون و 260 هزار سهم بیمه سامان را خریداری کردند. همچنین حقیقی‌ها نیز در این روز در مجموع بیش از 35 میلیون سهم این نماد را خریداری کردند.
علاوه بر این آخرین روز کاری هفته گذشته با خریداری 43میلیون و 925 هزار سهم پخش البرز توسط شرکت سرمایه‌گذاری البرز به پایان رسید تا در مجموع تغییر مالکیتی به میزان 121هزار و 216 سهم به نفع معامله‌گران حقوقی ثبت شود. «فخاس» نیز در هفته گذشته در حالی حضور بیشتر بازیگران حقوقی را در صفوف خرید داشت که کمترین میزان فعالیت این بازیگران در روز چهارشنبه و با جابه‌جایی حدود 153 هزار سهم به ثبت رسید. در مجموع در هفته گذشته حقوقی‌ها مالکیت حدود یک میلیون و 306 هزار سهم را به نفع خود تغییر دادند.در همین زمینه و درخصوص تغییر سهام سهامداران فعال شركت سرمايه‌گذاري توسعه معادن و فلزات در روزهای یکشنبه تا چهارشنبه بیش از یک میلیون و 417 هزار سهم از این شرکت را خریداری کرد. آهنگری تراکتورسازی ایران نیز در روز چهارشنبه شاهد خرید بیش از 5 میلیون از سهامش توسط شرکت توسعه و تامین شریف بود و شاهد تغییر مالکیتی به میزان 4 میلیون و 560 هزار سهم به نفع حقوقی‌ها بود.
سهامداران عمده سرمایه‌گذاری آتیه دماوند نیز در دو روز پایانی هفته گذشته، فعال ظاهر شدند. بر این اساس، سه شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن، شرکت لیزینگ صنعت و معدن و شرکت گروه کارخانجات صنعتی و معدنی ایران در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه بیش از 8 میلیون و 400 هزار سهم «وآتی» را خریداری کردند. در مجموع تغییر مالکیت سهام «وآتی» حدود 12 میلیون سهم به نفع سهامداران حقوقی بود. هفته گذشته سرمایه‌گذاری غدیر نیز دو سهامدار فعال داشت. بر این اساس روز چهارشنبه صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح 11میلیون سهم «وغدیر» را خریداری کرده و در مقابل 10میلیون سهم آن نیز توسط شرکت سرمایه‌گذاری زرین پرشیا به فروش رفت. در مجموع هفته گذشته تغییر مالکیت سهام سرمایه‌گذاری غدیر به میزان 4 میلیون و 684 هزار سهم به نفع معامله‌گران حقوقی ثبت شد. معادن منگنز ایران نیز روز شنبه و چهارشنبه شاهد فروش بیش از 9 میلیون و 600 هزار سهم خود توسط یک شخص حقیقی بود. ایران خودرو نیز با خرید 2 میلیون و 200هزار سهم خود توسط افراد حقیقی مواجه شد. همچنین طی معاملات هفته گذشته شاهد خرید پررنگ سرمایه‌گذاری سمند در «خودرو» بودیم. بر این اساس شرکت سرمایه‌گذاری سمند 620 هزار سهم ایران خودرو را خریداری کرد. در مجموع تغییر مالکیت سهام ایران خودرو به نفع معامله‌گران حقوقی و به میزان بیش از 6 میلیون سهم بود.
ایران ترانسفو نیز در هفته‌ای که گذشت تغییر مالکیت حدود 6میلیون و 520 هزار سهم را از سمت بازیگران حقیقی به حقوقی به ثبت رساند. بر این اساس این نماد در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه شاهد فعالیت بازیگران حقوقی بود، به‌طوری‌که شرکت صنعت و تجارت آداک بیش از 2 میلیون و 300 هزار سهم «بترانس» را خریداری کردند و در مقابل شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی حدود 15 میلیون از سهام ایران ترانسفو را در روز چهارشنبه به فروش رساند. در مجموع هفته گذشته معامله‌گران حقوقی مالکیت حدود 6 میلیون و 500 هزار سهم را به نفع خود تغییر دادند.