شنبه, ۰۱ مهر ۱۳۹۶
سه شنبه, 26 مرداد 1395 ساعت 08:42

نيروگاه تبريز نمونه موفق اجراي سياست هاي اقتصاد مقاومتي است

 نيروگاه تبريز نمونه موفق اجراي سياست هاي اقتصاد مقاومتي است

نيروگاه حرارتي تبريز با ظرفيت 840 مگاوات به عنوان الگوي موفق در اجراي سياست هاي اقتصاد مقاومتي در استان آذربايجان شرقي قرار گرفته و نقش محوري در تأمين برق استان دارد.
به گزارش روابط عمومي شركت سرمايه گذاري صندوق بازنشستگي كشوري، دكتر عليرضا برادران در جلسه مشترك مديران هلدينگ انرژي صندوق و نيروگاه حرارتي تبريز با معاونت امور عمراني استانداري آذربايجان شرقي اين مطلب را پيشنهاد داد و افزود: با توجه به اقدامات موفق مهندسين و كاركنان ايراني در انجام تعميرات اساسي واحد يكم بخار اين نيروگاه كه با صرف هزينه و زمان كمتري صورت پذيرفت، نيروگاه تبريز مي تواند مدل خوبي از اجراي سياست هاي اقتصاد مقاومتي، براي انتقال تجربيات در سطح استان و ملي باشد.
وي با اشاره به اهميت و جايگاه ويژه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي در حوزه هاي مختلف اظهار داشت: هم اكنون به لحاظ تعداد مخاطبين ، حدود 50 ميليون نفر از جمعيت شاغل و بازنشسته كشور با اين وزارتخانه در ارتباط هستند و سهم آن از بازار سرمايه نيز حدود 15 درصد مي باشد كه در بسياري از بخش ها از جمله پتروشيمي، فولاد، گردشگري، حمل و نقل پيشرو است.
دكتر برادران همچنين صندوق بازنشستگي كشوري را باحدود 2.5 ميليون نفر مخاطب شامل بازنشستگان و شاغلان به عنوان دومين صندوق بزرگ وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي دانست و اظهار داشت: بازنشستگان ولي نعمتان ما هستند و ما بايد به پاس تلاش هاي ساليان طولاني اين عزيزان، با همه جديت براي اقتصادي كردن دارايي هاي صندوق و حركت در جهت خلق ارزش، ثروت آفريني و اشتغال زايي كوشش كنيم.
وي ايجاد نيروگاه هاي جديد فسيلي در كشور و حركت در جهت توليد انرژي هاي نو و تجديد پذير را از جمله سياست هاي هلدينگ انرژي صندوق بازنشستگي كشوري يادآور شد و گفت: با وجود همه مشكلات ناشي از گذشته در صندوق، اين هلدينگ مصمم است تا ضمن احداث نيروگاه در انديمشك و بندرعباس و رفع معضلات نيروگاه تبريز سهم خود را در حوزه نيروگاهي افزايش دهد.
بر اساس اين گزارش، مهندس پورمهدي معاون امور عمراني استانداري آذربايجان شرقي نيز در اين جلسه با اظهار خرسندي از حضور مديران ارشد صندوق بازنشستگي كشوري در اين استان، فعال بودن نيروگاه حرارتي تبريز را بسيار حائز اهميت شمرد.
وي با بيان اينكه هم اكنون ميزان پيك مصرف برق در استان حدود 1500 مگاوات است، رقم توليد برق در نيروگاه هاي استان را حدود 1300 مگاوات ذكر كرد و گفت: با توجه به اقدامات مثبت صندوق بازنشستگي كشوري در رفع معضلات نيروگاه تبريز كه از جمله واحدهاي قديمي كشور است و همچنين نياز استان به توليد برق بيشتر، استانداري و مقامات محلي براي توسعه فعاليت هاي اين نيروگاه و يا احداث يك واحد جديد آماده هر گونه مساعدت و همكاري هستند.
همچنين در اين نشست، مهندس پاشايي مديرعامل شركت مديريت توليد برق آذربايجان شرقي نيز با قدرداني از حمايت هاي ويژه رياست صندوق بازنشستگي كشوري و مديريت هلدينگ انرژي در پيگيري و مرتفع نمودن معضلات پيش روي اين نيروگاه در يكسال گذشته و همزمان با مراحل واگذاري به اين صندوق، اظهار داشت: در مقطع زماني پايان سال كه همه سازمان ها با مشكلات نقدينگي مواجه هستند و بالطبع صندوق نيز براي پرداخت مستمري بازنشستگان در مضيغه مالي بود، هلدينگ انرژي در دو مرحله نسبت به پرداخت پول به نيروگاه اقدام نمود كه بسيار حائز اهميت و راه گشا بود.
•ضرورت تكيه بر توانمندي هاي داخلي
بر پايه اين گزارش، دكتر برادران مديرعامل هلدينگ انرژي صندوق بازنشستگي كشوري و هيأت همراه پس از اين جلسه، طي بازديدي از نيروگاه تبريز از نزديك در جريان روند عمليات تعمير و بازسازي آن قرار گرفتند.
دكتر برادران در بدو ورود به اين نيروگاه، با حضور در محل مقبره الشهدا با قرائت فاتحه، ياد و خاطره دلاور مردان شهادت و ايثار را گرامي داشت.
وي همچنين در جمع مديران ارشد نيروگاه حرارتي تبريز با تقدير از زحمات شبانه روزي مهندسان و كاركنان اين نيروگاه براي انجام تعميرات اساسي كه بدون وقفه و حتي در سرماي طاقت فرسا صورت گرفته، افزود: اعتقاد به توان داخلي به عنوان يكي از محورهاي مهم سياست هاي اقتصاد مقاومتي مي باشد كه تحقق اين امر در نيروگاه تبريز به خوبي تجلي يافته است.
دكتر برادران تاكيد كرد: هلدينگ انرژي براي بروز رساني تجهيزات اين نيروگاه و افزايش توان توليدي آن كه موجب آسايش مردم اين استان و افزايش بازدهي سرمايه هاي در اختيار صندوق مي‌شود، مصمم است.