یکشنبه, ۰۲ مهر ۱۳۹۶
سه شنبه, 26 مرداد 1395 ساعت 05:24

پرش صادرات نفت خام ایران به پله 2 میلیون و 200 هزار بشکه

پرش صادرات نفت خام ایران به پله 2 میلیون و 200 هزار بشکه

«صادرات نفت خام ایران از مرز 2 میلیون و 200 هزار بشکه در روز عبور کرد و بخشی از این افزایش 200 هزار بشکه‌ای مربوط به مشتری جدید نفت خام کشور یعنی لهستان است.»
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان این مطلب به «ایران» گفت: در حال حاضر حجم تولید نفت خام کشور 3 میلیون و 850 هزار بشکه در روز است که از این میزان 2 میلیون و 200 هزار بشکه در روز صادر می‌شود.
علی کاردر تصریح کرد: لهستان مشتری سنتی نفت خام ایران نبوده و بتازگی اقدام به خرید نفت خام از ایران کرده است. این کشور پیش از این از روسیه نفت خام مورد نیازش را خریداری می‌کرد اما اکنون به دنبال تنوع بخشی به سبد سوخت مصرفی خود است. وی ادامه داد: با توجه به علاقه این کشور به خرید نفت خام از ایران و همین‌طور اعلام آمادگی ما برای فروش نفت خام، الان به صورت روزانه (spot) در حال تحویل نفت خام به لهستان هستیم. کاردر تأکید کرد: البته خرید نفت خام این کشور از ایران کمتر از 200 هزار بشکه در روز است و در این افزایش 200 هزار بشکه‌ای کشورهایی که مشتری قدیمی نفت خام ایران بوده‌اند سهم دارند.
صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران از حدود 6/2 میلیون بشکه در روز در سال ٢٠١١ تقریباً به ١/١ میلیون بشکه در سال ٢٠١٥ رسید. این کاهش نتیجه تحریم‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا بود که از همان ابتدا صادرات نفت کشور را به عنوان یکی از مهم‌ترین منابع درآمدی هدف گرفت. با پیشرفت مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 1+5 وزارت نفت برنامه‌ریزی کرده بود که به محض اجرای برجام و لغو تحریم‌ها صادرات نفت خام کشور را در مدت زمان اندکی ٥٠٠ هزار بشکه در روز افزایش دهد و در فاصله کمتر از ٦ ماه ٥٠٠ هزار بشکه دیگر نیز به تولید و صادرات آن بیفزاید تا میزان عرضه نفت ایران به بازار جهانی به مقدار پیش از تحریم‌ها نزدیک‌تر شود. اکنون با گذشت 6 ماه از اجرای برجام این برنامه به طور کامل محقق شده است و حتی 100 هزار بشکه جلوتر از برنامه‌ها حرکت می‌کنیم. به عبارت دیگر کل بازار از دست رفته نفت خام کشور در زمان پیش از تحریم‌ها را احیا کرده‌ایم.
به گفته معاون وزیر نفت، لهستان می‌خواهد شرایط را به طور کامل بسنجد و بررسی کند که آیا ما محموله را بموقع تحویل می‌دهیم یا خیر و اینکه آیا مؤلفه‌های نفت خام ما مناسب پالایشگاه آن هست یا خیر. لذا فعلاً نفت خام را به صورت اسپات (تک محموله ای) دریافت می‌کند اما قطعاً علاقه‌مند به خرید نفت خام از ایران است. وی افزود: البته تضمینی وجود ندارد که اگر کسی امروز از ما نفت خام می‌خرد تا ابد این خرید ادامه داشته باشد اما معمولاً وقتی یک پالایشگاه از یک کشور نفت خام می‌خرد، تا جای ممکن از قرارداد موجود تبعیت می‌کند چرا که مشخصات پالایشگاه با همان نفت خام منطبق است.
تعمیرات اساسی پالایشگاه‌ها همزمان با افزایش تولید
پالایشگاه‌ها به طور متوسط روزانه یک میلیون و 750 هزار بشکه نفت خام دریافت می‌کنند و در شرایطی که تولید 3 میلیون و 850 هزار بشکه در روز است افزایش صادرات نفت خام باید سخت می‌شد اما به دلیل برخورد این افزایش صادرات با زمان اورهال (تعمیرات اساسی) پالایشگاه‌ها مشکلی از بابت تولید نفت خام نداریم.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان این مطلب اظهار کرد: در پایان نیمه اول امسال تولید نفت خام ما به 4 میلیون بشکه در روز خواهد رسید که در این حالت مشکلی برای تأمین نفت خام صادراتی کشور رخ نخواهد داد.
پول نفت را دریافت می‌کنیم
بعد از برجام ارز حاصل از فروش نفت خام به طور مستمر دریافت می‌شود و مانند گذشته این پول در بانک‌های کشورهای خریدار نفت بلوکه نمی‌شود. کاردر با تأکید بر اینکه تمام ارز حاصل از صادرات نفت خام اکنون به ایران تحویل داده می‌شود گفت: در حال حاضر اروپا پول نفت را کامل پرداخت می‌کند و اگر فروش نفت خام با واسطه‌های بین‌المللی انجام شود قبل از تحویل محموله، پول نفت را به صورت پیش‌پرداخت دریافت می‌کنیم. وی ادامه داد: البته عرف بازار 30 روزه و 60 روزه است و در موعد پرداخت قطعاً این پول به حساب بانک مرکزی واریز می‌شود. کاردر با اشاره به اینکه در بین مشتریان نفت خام تنها هند است که پرداخت را بر مبنای واحد پول قبلی یعنی روپیه انجام می‌دهد گفت: البته این کشور هم پرداخت را به طور کامل انجام می‌دهد و فقط واحد پول را هنوز تغییر نداده است.
معاون وزیر نفت تصریح کرد: تمام مطالبات ما از خریداران نفت خام در دوران تحریم نیز وصول شده است.
ایران امتیاز ویژه‌ای به این خریداران نداده است
کاردر با تأکید بر اینکه تاکنون ایران امتیاز ویژه‌ای به این خریداران نداده است، گفت: ما نمی‌توانیم برای بازاریابی تخفیف بدهیم چرا که اگر چنین اقدامی انجام دهیم بسرعت بازار متوجه آن خواهد شد و قیمت‌ها تحت تأثیر آن قرار خواهد گرفت. البته ما برای فروش نفت و تعیین قیمت از فروشندگان نفت خام بویژه عربستان که رقیبی جدی برای ما است، تبعیت می‌کنیم اما آنچه قیمت جهانی نفت خام را تحت تأثیر قرار می‌دهد بازارهای بورس جهانی است. وی ادامه داد: خوب یا بد منطقه ما قیمت‌ها را چندان تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. شاید ما در منطقه با هم رقابت داشته باشیم اما آنچه در نهایت قیمت را تعیین می‌کند، بازارهای مصرف‌کنندگان نظیر لندن، توکیو و سنگاپور است.
نام مشتریان نفت خام را نمی‌توانیم بگوییم
کشور رقیب ما یعنی عربستان سعودی بعد از شناسایی بازارهای ایران بسرعت برای مذاکره با خریدار جدید نفت خام کشور اقدام می‌کند و با وعده‌هایی نظیر تخفیف‌های ویژه سعی می‌کند این بازار را از آن خود کند.
کاردر با بیان این مطلب تصریح کرد: به همین خاطر ما فعلاً نمی‌توانیم اسامی مشتریان نفت خام کشور بویژه مشتریان اروپایی را فاش کنیم. این یک رقابت خصمانه است و مواضع عربستان برای ما یک تهدید محسوب می‌شود. وی ادامه داد: البته آنها از بازار ما مطلع هستند اما اینکه آمار شفاف دراختیار رقبا قرار دهیم کار صحیحی نیست و مشتریان ما نیز تمایلی ندارند که فعلاً نام آنها ذکر شود.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: به هرحال ژاپن، کره، چین، هند مشتری‌های اصلی نفت خام ما هستند. وی افزود: نسبت میان مشتریان آسیایی و اروپایی نفت خام ایران رقمی در حدود 60 به 40 است. کاردر یادآوری کرد: زمانی پالایشگاه‌های امریکایی مستقر در اروپا از ما نفت خام می‌خریدند و تا 500 هزار بشکه نفت خام ایران به این پالایشگاه‌ها صادر می‌شد اما با اوج‌گیری تحریم‌ها خرید نفت خام از ایران را متوقف کردند و به این ترتیب صادرات نفت خام ایران به اروپا بسرعت کاهش یافت. وی ادامه داد: این پالایشگاه‌ها هنوز تحریم هستند و برای آنها امکان خرید نفت خام از ما وجود ندارد. در حال حاضر بخش عمده نفت خام کشور به آسیای شرقی صادر می‌شود.