جمعه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۶
شنبه, 02 مرداد 1395 ساعت 07:31

برنامه ایران برای جذب ۶۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی در بخش پتروشیمی

تسنیم: مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از افزایش ظرفیت تولیدی این شرکت تا سال ۲۰۲۶ به ۱۵۰ میلیون تن خبر داد. این به معنای تکمیل ۵۵ پروژه نیمه تمام و ۲۸ کارخانه تولیدی جدید است. دولت ایران در حال مذاکره با شرکت میتسوئی‌اند کو و توتال است تا با جذب 60 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی، ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور را طی یک دهه آینده به بیش از دو برابر افزایش دهد.
مرضیه شاهدایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در این باره به بلومبرگ گفت: این شرکت قصد دارد ظرفیت تولیدی خود را تا سال 2026 به 150 میلیون تن افزایش دهد که این به معنای تکمیل 55 پروژه نیمه تمام و 28 کارخانه تولیدی جدید است. اگر ایران در این زمینه موفق شود، تولید پتروشیمی این کشور به بیش از 2 برابر میزان فعلی تولید شرکت صنایع پایه عربستان (سابیک) خواهد رسید که دومین فروشنده بزرگ محصولات پتروشیمی در جهان است. شاهدایی گفت: «تعدادی از این پروژه‌ها مشکلاتی داشتند که به موضوع تحریم‌ها و تامین مالی بر‌می‌گشت.» با وجود لغو تحریم‌ها، به دلیل باقی ماندن تحریم‌های یکجانبه دولت آمریکا و ممنوعیت معاملات دلاری بانک‌های بزرگ غربی همچنان از همکاری با ایران امتناع می‌ورزند. شاهدایی گفت: ظرفیت فعلی تولید پتروشیمی ایران 60 میلیون تن در سال است که از پایان سال شمسی گذشته تاکنون حدود یک‌سوم افزایش یافته است.
در آن زمان ظرفیت تولید کشور 46 میلیون تن بود. این در حالی است که شرکت سابیک عربستان تا پایان سال 2014، سالانه 7/ 69 میلیون تن تولید داشته است. وی ادامه داد: ایران در سال شمسی گذشته 14 میلیارد دلار از تولیدات پتروشیمی درآمد داشته که 4/ 9 میلیارد دلار در نتیجه صادرات بوده که عمدتا به چین و اروپا صورت گرفته است. وی افزود: اختصاص یک خط اعتباری 10 میلیارد دلاری از سوی ژاپن به ایران که ماه گذشته اعلام شد، می‌تواند موجب تسهیل فعالیت پتروشیمی ایران شود. این مقام ایرانی گفت: علاوه بر میتسوئی و توتال، شرکت ملی صنایع پتروشیمی در حال مذاکره با چند شرکت آلمانی، ایتالیایی و اسپانیایی است. وی از افشای نام این شرکت‌های غربی خودداری کرد، زیرا آنها هنوز یادداشت تفاهمی را با ایران به امضا نرسانده‌اند. شاهدایی در ادامه گفت: «شرکت‌هایی که سال‌ها ما را نادیده گرفته بودند اکنون دارند به سمت ما می‌آیند. درست شبیه آغاز یک مسابقه است. آنها دارند خودشان را در نقطه شروع جای می‌دهند تا به محض اینکه موانع برداشته شد، بتوانند مشغول کار شوند.»