یکشنبه, ۰۲ مهر ۱۳۹۶
چهارشنبه, 30 تیر 1395 ساعت 10:35

بازده سرمایه گذاری صندوق بالاتر از میانگین بازار سرمایه

بازده سرمايه گذاري پورتفوي شرکت هاي بورسي صندوق بازنشستگي کشوري در حال حاضر ۱۶,۳ درصد است که براي سرمايه گذاري هاي مشابه اين عدد ۱۵.۵ درصد است.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين الملل صندوق بازنشستگي کشوري، محمود شهشهاني پور در نشست خبري با خبرنگاران با بيان اينکه بازده بورسي سرمايه گذاري هاي صندوق بازنشستگي کشوري در مقايسه با سرمايه گذاري هاي مشابه بيشتر است، گفت: بازده سرمايه گذاري هاي پرتفوي بورسي صندوق ۱۶,۳ درصد است. اين در حالي است که بازده سرمايه گذاري بورسي مشابه ۱۵.۵ درصد بوده است.
شهشهاني پور اضافه کرد: همچنين بازده سرمايه گذاري هاي صندوق طي پنج سال گذشته ۱۷۵ درصد بوده که در صنايع مشابه اين عدد ۱۴۰ درصد است و اين امر نشان مي دهد صندوق بازنشستگي کشوري ثروت و سرمايه هاي خود را حفظ کرده و بازده آن را نيز افزايش داده است.
وي بازده دارايي هاي صندوق نسبت به بهاي تمام شده را ۳۹ درصد اعلام کرد و افزود: بازده دارايي صندوق نسبت به ارزش روز دارايي نيز ۱۶ درصد است.
معاون سرمايه گذاري و امور اقتصادي صندوق بازنشستگي کشوري با اشاره به اينکه بازده سرمايه گذاري هاي صندوق در سال ۸۸ حدود ۷۰۰ ميليارد تومان بوده است، گفت: با اقدامات صورت گرفته، اکنون اين عدد به دو هزار ميليارد تومان افزايش يافته است.
شهشهاني پور تصريح کرد: در حال حاضر، شش درصد از کل پرداخت هايي صندوق از محل سود سرمايه گذاري ها است که رقم بالايي محسوب نمي شود. حفظ اين عدد يا افزايش آن در سال هاي آينده، کار بسيار بزرگي خواهد بود.
شهشهاني پور با بيان اينکه ارزش دارايي هاي کم بازده صندوق براي واگذاري دو هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان است، گفت: حداقل ۱۰ شرکت کم بازده در صندوق بازنشستگي کشوري وجود دارد که با فروش آن دو هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان حاصل خواهد شد. البته با توجه به حضور برخي از اين شرکت ها در بورس، ممکن است اين عدد افزايش يا کاهش يابد.
وي تاکيد کرد: آرايش سبد سهام شرکت هاي صندوق، امروز به گونه اي است که بيشتر به سمت سرمايه گذاري در حوزه هاي نفت، گاز و پتروشيمي حرکت کرده که از مزيت هاي اقتصاد ايران است. در کنار اين سرمايه گذاري ها، به طرح هاي توسعه به ويژه در حوزه پتروشيمي نيز توجه شده تا با تغييرات و اصلاحات اندک يا سرمايه گذاري هاي کوچک، بازدهي اين سرمايه گذاري ها افزايش يابد.
وي با اشاره به ورود بخشي از سهام پتروشمي جم در بورس استامبول گفت: در ماه گذشته نشستي با مسوولان بورس استانبول تشکيل شد. درصدد هستيم از مزيت اين بورس براي عرضه بخشي از سهام پتروشيمي جم در بورس جهاني استفاده کند. در حال حاضر يکي از شرايط عرضه سهام پتروشيمي جم در بورس استانبول، بررسي صورت هاي مالي آن توسط يکي از شرکت هاي حسابرسي معتبر بين المللي است که اين کار پيش از تحريم ها در ايران انجام مي شد اما با اجراي تحريم ها، شرکت هاي ايراني، شرکاي بين المللي خود را از دست دادند. اميد مي رود که با توجه به بازگشت شرکت هاي بين المللي به بازار ايران، به زودي اين مهم انجام شود.