جمعه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۶
چهارشنبه, 30 تیر 1395 ساعت 07:37

توافقات مهم وزیر کار با اتاق ایران

علي ربيعي راه حل مشکلات اقتصادي کشور را شکل‌گيري «طبقه متوسط صنعتي قدرتمند» عنوان کرد و از مطالعات و تجربيات دانشگاهي و شخصي خودش در اين زمينه صحبت کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل صندوق بازنشستگي کشوري به نقل از پايگاه خبري اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران، علي ربيعي، وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي به همراه معاونان خود ميهمان چهاردهمين جلسه هيئت نمايندگان اتاق ايران بود.
اين عضو کابينه يازدهم از ۵ توافق مهم وزارتخانه متبوعش با اتاق ايران خبر داد که براي فعالان اقتصادي کارساز خواهد بود.ربيعي در ميان صحبت‌هايش راه حل مشکلات اقتصادي کشور را شکل‌گيري «طبقه متوسط صنعتي قدرتمند» در کشور عنوان کرد و از مطالعات و تجربيات دانشگاهي و شخصي خودش در اين زمينه صحبت کرد.
او پس از جلسه رسمي با نمايندگان پارلمان بخش خصوصي، در جمع خبرنگاران گفت:«اقدامات مهمي را با اتاق هماهنگ کرديم. تصميم گرفتيم روزانه و آنلاين جواب استعلام‌هاي اتاق را بدهيم. دوستان اتاق راجع به ترکيب هيئت‌هاي حل اختلاف نظر داشتند. من موافقت کردم که اين ترکيب متعادل شود. تصميم خوبي راجع به مسئوليت اجتماعي گرفتيم که اتاق‌ها با سازمان بهزيستي مشارکت کنند.هم‌چنين براي بخشودگي جرائم که قبلا در دولت هم کارسازي کرده بوديم، کيفيت و چگونگي آن را با اتاق هماهنگ کرديم. اگر کارفرماها تسهيلات دريافت مي‌کنند، حق بيمه و جريمه را نبايد از روي اين ميزان بردارند که اين تسهيلات به سرمايه در گردش تبديل شود.»
ربيعي ادامه داد:«قرار شد بازرسي‌هاي همراه با جريمه را کاهش دهيم و با کمک خود کارفرماها اين بازرسي‌ها را سامان دهيم. درباره مشاغل سخت و زيان‌آور، قرار شد اين مشاغل را به صورت کارشناسي مورد بررسي قرار دهيم و به آدم‌هايي که واقعا در حوزه اين مشاغل جاي مي‌گيرند، توجه شود.هم‌چنين در خصوص سه‌جانبه‌گرايي، روابط بين کارگر، کارفرما و دولت صحبت کرديم و به نتايج مهمي در اين زمينه رسيديم.»
کلينکي عمل کردن براي حل مسائل و مشکلات بنگاه‌ها نيز يکي از موارد مهمي است که بر اساس روايت علي ربيعي، در جمع اتاق ايران تصميم به آن گرفته شد. وزير کار، تعاون و رفاه اجتماعي در اين‌باره مي‌گويد:«تسهيلات، ضعف مديريت، ضعف تکنولوژي و نداشتن مديريت صحيح، عمده مشکلات بنگاه‌هاست. ما به صورت کلان مي‌دانيم مشکلات بنگاه‌ها چيست، اما به صورت عملياتي مشکلات از بنگاه به بنگاه متفاوت است. دوستان اتاق پيشنهاد داشتند در سطح استان‌ها اين کلينيک‌ها را راه‌اندازي کنيم. يک بحث اين بود ما به کارخانه‌ها گروه‌هاي مشاور بفرستيم، اين کار را به صورت اشتراکي با اتاق انجام دهيم و حتي هزينه‌ها را وزرات کار و اتاق با هم متقبل شوند.»
ربيعي در توضيح اين روش مي‌گويد:«مثلا در قالب گروه‌هاي مشاور به بنگاه‌ها گفته شود الان در طراحي مشکل داريد و بايد تکنولوژي را به اين شيوه تغيير دهيد، يا مشکل سرمايه در گردش را مي‌توانيد اين‌طور حل کنيد. اين مشاوره براي بهبود توليد است و در کشورهايي که شرايطي مشابه ما داشته‌اند، تجربه موفقي بوده است.»