شنبه, ۲۷ آبان ۱۳۹۶
چهارشنبه, 23 تیر 1395 ساعت 07:34

عزم جدی صندوق بازنشستگی کشوری برای نقش آفرینی در بازار سرمایه ایران

صندوق بازنشستگي کشوري با شش هلدينگ تخصصي و مجموعه شرکت هاي تحت پوشش خود، عزم جدي براي نقش آفريني و حضور پرقدرت در بازار سرمايه ايران را دارد.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين الملل صندوق بازنشستگي کشوري، عليرضا برادران مديرعامل شرکت سرمايه گذاري صندوق بازنشستگي کشوري و مدير هلدينگ انرژي اين صندوق، در بازديد از نهمين نمايشگاه بين المللي بورس، بانک و بيمه تاکيد کرد: حضور پرقدرت صندوق بازنشستگي کشوري در بازار سرمايه، نشان از عزم راسخ سياست گذاران و مديران صندوق براي حضور جدي و پررنگي در بازار سرمايه است که امسال در فضاي خوب و با اقتدار خوبي اتفاق افتاده است.
وي ضمن قدرداني از فضاي مناسب ايجاد شده در نمايشگاه بين المللي امسال گفت: صندوق بازنشستگي کشوري با توجه به ماموريت و دارايي هايي که دارد و با توجه به اين نکته که ۳۰ درصد از دارايي صندوق هاي بازنشستگي بايد دارايي هاي مولد و نقد شونده باشد، حضور پررنگ در بازار سرمايه در سال جاري که به نام اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل از سوي مقام معظم رهبري نام گذاري شده است، مي تواند نويدبخش آينده مطلوب تر براي بازنشستگان کشوري با شعار توليد ثروت بين نسلي، آتيه ساز و تامين کننده آينده بازنشستگان باشد.
برادران با اشاره به اينکه از بهمن ماه سال گذشته مقرر شده تا هلدينگ هاي صندوق بازنشستگي کشوري به شکل تخصص محور و متمرکز دارايي هاي صندوق را هدايت کنند، گفت: اين براي نخستين بار از سال ۱۳۵۴ تا به امروز است که اين سياست اجرايي مي شود. بنابراين و در اين راستا، شش هلدينگ تخصصي درست شده است.
وي با بيان اينکه شرکت سرمايه گذاري صندوق بازنشستگي ۵۵ درصد از دارايي هاي صندوق بازنشستگي را دارد و تقريباً همه اين دارايي ها در بورس قرار دارد گفت: اين شرکت حدود ۱۹ سال است در بازار بورس فعاليت دارد. شفافيت اطلاعاتي در اين شرکت بسيار بالا است و جزء رتبه هاي بسيار خوب از نظر ارائه اطلاعات شفاف به بازار محسوب مي شود. همچنين اين شرکت در رتبه بندي سالانه سازمان مديريت صنعتي جايگاه بسيار مطلوبي دارد.
برادران با بيان اينکه بخش اعظم پورتفوليوي شرکت سرمايه گذاري صندوق در بخش نفت، گاز، انرژي و پتروشيمي و همچنين صنعت نيروگاهي است، تصريح کرد: در حوزه پتروشيمي مذاکره اي با بورس استانبول انجام شده است. با توجه به اينکه بورس استانبول علاقه بسيار زيادي براي وارد کردن شرکت هاي پتروشيمي کشورمان در اين بازار دارد، در صورت عملي شدن اين کار، عوايد بسيار خوبي براي صنعت کشور به دنبال خواهد داشت.
وي يادآور شد: با توجه به اينکه متوسط نرخ بازدهي سود بورس کشور پايين است، صنايع موجود به ويژه صنايع پتروشيمي مي توانند سهام خود را در جهت افزايش رشد و بازدهي در بازارهاي بين المللي عرضه نمايند. بنابراين با ترغيب خريداران و سرمايه گذاران خارجي منابع مالي جديدي ايجاد خواهد شد.
مديرعامل شرکت سرمايه گذاري صندوق بازنشستگي کشوري، با اشاره به جايگاه ويژه صنعت در دنيا گفت: اين صنايع مي توانند با ورود به بازارهاي جهاني ثروت بيشتري بدست آورند، ضمن اينکه سرمايه خارجي مناسبي نيز به اين ترتيب، وارد کشور خواهد شد.
برادران يکي از اولويت هاي هلدينگ انرژي صندوق بازنشستگي کشور را ورود تمام شرکت هاي غيربورسي در بازار سرمايه عنوان و تاکيد کرد: اين کار مزيت هاي بسيار زيادي براي صندوق دارد. سال گذشته موفق شديم تا سهام مديريتي پروپيلين جم را از بانک ملي خريداري کرده و مديريت اين شرکت را با ۷۴ درصد سهام آن، در اختيار بگيريم.
وي از تلاش براي حضور شرکت پروپيلن جم در بازار فرابورس و پس از آن در بورس خبر داد و گفت: سال گذشته پتروشيمي جم از بازار فرابورس وارد بازار بورس شد.
برادران با اشاره به اينکه ايران کشوري بانک محور است، گفت: در اين شرايط هرچه قدر از ظرفيت هاي بازار سرمايه استفاده شود و به سمت کشوري با محوريت بازار سرمايه حرکت شود، در نهايت، توفيقات بيشتري نصيب صنايع کشور به خصوص شرکت هاي حوزه تامين مالي خواهد شد.
وي همچنين گفت: يک پتاسيل بسيار خوب ديگر اوراق بدهي است که اگر بتوان اين اوراق و ابزار مالي را توسعه داد به طور قطع صنايع ما مي توانند از حالت رکود و کندي عمل خارج شده و منابع مالي بسيار خوب را با قيمت هاي ارزان و مناسب کسب نمايند.
برادران درباره برنامه هاي شرکت سرمايه گذاري صندوق بازنشستگي کشوري و هلدينگ انرژي نيز اظهار داشت: هدف اصلي در سال جاري ورود مجموعه پروپيلن جم به فرابورس و در نهايت بازار بورس است. همچنين امسال پتروشيمي مسجد سليمان خريداري شده که تلاش مي شود تا در آينده نزديک اين شرکت نيز وارد بازار بورس شود.