شنبه, ۲۷ آبان ۱۳۹۶
سه شنبه, 22 تیر 1395 ساعت 06:35

فضای آرام بورس در بزنگاه مجامع

بورس اوراق بهادار تهران دیروز جو آرام و به دور از تلاطمی را تجربه کرد که در آن شاخص کل با رشد 52 واحدی به رقم 73هزار و 817واحد رسید.
در بازار دیروز معامله‌گران در حالی فعالیت خود را شروع کردند که تحولات بازار تحت‌الشعاع برگزاری نمایشگاه بازار سرمایه و همچنین اوج‌گیری فصل مجامع بود. با توجه به نزدیکی پایان مهلت برگزاری مجامع سالانه شرکت‌ها در 10روز آینده اکثر شرکت‌های بزرگ در تدارک برگزاری مجامع خود هستند. همین مساله نیز به توقف نمادهای بزرگ بازار و کاهش تلاطم در معاملات منجر شده است. انتظار می‌رود بازار تا پایان تیرماه در این شرایط باقی‌ بماند. دیروز در پایان معاملات نمادهای فولاد آلياژي ايران، تايد‌واتر خاورميانه و ايران خودرو برای برگزاری مجمع سالانه به همراه توليدي و صنعتي درخشان تهران، سالمين، روزدارو و سازه‌پويش متوقف شدند.در بازار دیروز در تحولات مهم معاون وزیر صنعت از تصمیم جدید شورای اقتصاد برای تعیین نرخ سود اوراق مشارکت طرح‌های دولتی خبر داد و گفت: نرخ سود اوراق مشارکت ١٨ درصد تعیین شد که بالاتر از نرخ سود بانکی است.مهدی کرباسیان در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر از تعیین نرخ سود ١٨ درصدی برای اوراق مشارکت طرح‌های دولتی خبر داد و گفت: وزارت صنعت در گام اول برای دو طرح معدنی خود ٤٠٠ میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر می‌کند که بر این اساس دو طرح آلومینیوم کهنوج و یک طرح معدنی در حوزه طلا مشمول تامین منابع مالی از این طریق هستند.
دیروز در گروه بانکی سازمان بورس مجوز افزایش سرمایه ۲۵ درصدی بانک ملت از محل سایر اندوخته‌ها را صادر کرد تا این شرکت آماده برگزاری ۳ مجمع در هفته آینده باشد.به این ترتیب سرمایه اسمی 4 هزار میلیارد تومانی «وبملت» از محل سایر اندوخته‌ها به 5 هزار میلیارد تومان خواهد رسید و صرف کفایت سرمایه خواهد شد.این بانک با سرمایه 4 هزار میلیارد تومان، اولین سود سال جاری را 501 ریال پیش‌بینی کرده و چهارشنبه 30 تیر به‌طور همزمان سه مجمع سالانه، فوق‌العاده و عادی به‌طور فوق‌العاده را برای تصویب صورت‌های مالی، افزایش سرمایه و انتخاب هیات‌مدیره در تالار حوزه هنری تشکیل خواهد داد.در گروه خودرویی دیروز مدیر‌عامل گروه خودروسازی سایپا گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده مقرر است این شرکت سالانه 2 خودروی جدید را به بازار داخل عرضه کند.به گزارش «ایرنا» مهدی جمالی افزود: خودرو‌های جدید این شرکت با استفاده از دستاورد‌های تحقیقاتی مرکز تحقیقات این شرکت وارد بازار خواهند شد.مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا علت هزینه‌های سنگین برای مرکز تحقیقات را استفاده از تسهیلات گران‌قیمت بانکی برشمرد و یادآور شد: سال گذشته حدود 7/ 1 درصد خالص فروش شرکت که بیش از یک هزار و 460 میلیارد ریال (146 میلیاردتومان) بوده صرف هزینه‌های تحقیقاتی شده است.وی با بیان اینکه این عدد در کشوری مانند آمریکا 8/ 3 درصد خالص فروش و در کشوری مانند ژاپن 6/ 4 درصد و در اروپا 1/ 4 درصد است، گفت: این میزان هزینه کمی برای تحقیق و توسعه است، اما این بودجه از طریق منابع بسیار سنگین بانکی و با توجه به اینکه گروه با تهدید منابع مالی مواجه بود، اختصاص داده شده است.
جمالی ابراز امیدواری کرد با حمایت‌های دولت بتوان پروژه‌های تحقیقاتی را با هزینه‌های کمتری انجام داد زیرا این امر در توسعه محصول‌های جدید اثر‌گذار است.در این گروه همچنین دیروز سرمایه‌گذاری سایپا در نامه‌ای به سوالات بورس در مورد خرید بلوک 24درصدی رنا و کسب مالکیت مدیریتی در این شرکت پاسخ داد.دیروز در گروه واسطه‌گری مالی همچنان آتیه دماوند با صف خرید همراه بود. انتشار خبرهایی در مورد انتقال برخی از دارایی‌های بانک صنعت و معدن به این شرکت موجب رشد قیمت قابل‌ملاحظه این نماد شده است. در همین حال سرمایه‌گذاری صنعت و معدن و لیزینگ این شرکت نیز دیروز رشد قیمتی را تجربه کردند.در گروه تجهیزات خبرهای اولیه در مورد احتمال واگذاری بلوک سهام تراکتور‌سازی به تداوم صف خرید این نماد منجر شد.در مجموع بازار دیروز بازاری کم‌نوسان بود که در آن شاخص کل با رشد 07/ 0 درصدی به رقم 73هزار و 816واحد رسید. ارزش معاملات نیز در بورس به 202میلیارد تومان و در فرابورس به 68میلیارد تومان بالغ شد.