یکشنبه, ۰۲ مهر ۱۳۹۶
یکشنبه, 13 تیر 1395 ساعت 06:08

هند و اندونزی خواستار معامله قیر در بورس کالای ایران

برای راه‌اندازی یک بازار مالی مبتنی بر کالا به تعداد بازیگران زیادی نیاز است و بعضا این بازیگران در داخل کشور وجود ندارند. به گزارش «ایلنا» مدیرعامل بورس کالای ایران با بیان مطلب فوق در پاسخ به این پرسش که آیا پس از اجرای برجام درخواستی برای گسترش همکاری‌ها با سایر کشورها داشته‌اید، اظهار کرد: درخصوص تسویه و مبادلات پایاپای پولی از چند بانک خارجی مراجعه داشتیم که ما آنها را به سمت بانک مرکزی هدایت کردیم تا مجوزهای لازم را دریافت کنند و در این حوزه به ما کمک کنند. حامد سلطانی‌نژاد افزود: از سوی دیگر در راه‌اندازی بازار مشتقه نیازمند بازیگرهای خارجی هستیم؛ زیرا بخشی از محصولاتی که در ایران تولید می‌شوند در بازارهای جهانی مشتری دارند؛ مانند قیر.
وی در ادامه گفت: برای راه‌اندازی یک بازار مالی مبتنی بر کالا به بازیگران زیادی نیاز داریم و بعضا این بازیگران در داخل کشور وجود ندارند. سلطانی نژاد تصریح کرد: برای راه‌اندازی بازار آتی قیر مراجعه‌کننده از خارج کشور داریم. این مراجعه‌کنندگان بیشتر از کشورهای اندونزی و هند هستند. همچنین از بورس‌های کشورهای اروپایی و شرق آسیا نیز برای گسترش همکاری‌ها درخواست داریم.
مدیرعامل بورس کالای ایران در پایان افزود: درصددیم برای توسعه معاملات کالا بازار آتی قیر و معاملات سلف را برای قیر راه‌اندازی کنیم. ضمن آنکه صدور گواهی سپرده کالایی بر اساس دارایی پایه قیر و راه‌اندازی صندوق‌های کالایی قیر از سایر برنامه‌های بورس کالای ایران است.