شنبه, ۰۱ مهر ۱۳۹۶
چهارشنبه, 09 تیر 1395 ساعت 07:05

بازگشت آرامش به بورس

در جریان معاملات روز گذشته نماگر بازار با رشد ۴۴۷ واحدی بار دیگر به کانال ۷۴ هزار واحدی بازگشت تا آرامش به معاملات تالار شیشه‌ای بازگردد. همانطور که انتظار می‌رفت بهبود شرایط بازار در تابستان کماکان ادامه دارد و شاهد رشد نسبی قیمت سهام شرکت‌ها هستیم.
به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،در این میان کاهش نرخ سود بانکی در کنار اخبار مساعد گروه خودرو را می‌توان به عنوان دو محرک اصلی بازار برای این روند صعودی به حساب آورد. اما مساله‌ای که باید به آن توجه کرد رسیدن نماگر بازار به سطح مقاومت کوتاه‌مدت است که ممکن است به صورت موقت مانع رشد بیشتر شاخص شود. با این وجود در جریان معاملات دیروز نماگر بازار توانست بار دیگر به محدوده 74 هزار واحدی صعود کرده و آرامش نسبی تا حدودی به تالار شیشه‌ای بازگردد که نتیجه آن را می‌توان در رشد حجم و ارزش معاملات مشاهده کرد. از سوی دیگر در میان صنایع بازار باز هم خودرویی‌ها در کنار شرکت‌های سرمایه‌گذاری و بانک‌ها بیشترین رشد را داشتند و حجم قابل توجهی از معاملات به این صنایع اختصاص یافت‌. در مقابل دارویی‌ها و شرکت‌های چندرشته‌ای بار دیگر در مدار نزولی قرار گرفتند. به این ترتیب در پایان معاملات دیروز در حالی که هر یک از نمادهای «فولاد، خودرو و خساپا» با رشد 67، 58 و 55 واحدی بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند این متغیر کلیدی بدون هیچ مقاومتی با رشد 447 واحدی مواجه شد و ضمن بازپس گیری کانال 74000 هزار واحدی در 74 هزارو 190 واحد به کار خود خاتمه داد . شاخص کل هم وزن نیز با رشد 139 واحدی به 13 هزار و 775 واحد رسید. در همین حال ارزش روز بازار سهام شرکت‌های بورسی نیز با رشد 1890 میلیارد تومانی به 314 هزار و 484 میلیارد تومان رسید. بنابر این گزارش، در پایان معاملات دیروز، یک میلیارد و 110 میلیون سهم به ارزش 253 میلیارد تومان در 74 هزار و 394 دفعه بین سهامداران دادوستد شد. «خساپا» با صف خرید 99 میلیونی بیشترین تقاضا و «وبشهر» با صف فروش 9 میلیونی بیشترین میزان عرضه را نصیب خود کردند. همچنین «وبشهر» با صف فروش 9 میلیونی بیشترین حجم عرصه را از خود کردند. «فولاد» نیز با دادوستد 75 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات و «خودرو» با ارزش 22 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.
فرابورس
روند معاملات دیروز فرابورس نیز به تبعیت از بورس با رشد قابل توجه شاخص همراه شد اما در پایان شاهد افزایش عرضه‌ها در بعضی نمادها بودیم. با این وجود در حالی که نمادهای «ذوب، شتران، وکوثر، چکاپا و سمایه» بیشترین تاثیر را بر شاخص فرابورس داشتند این متغیر کلیدی با رشد شش واحدی مواجه و در 5/779 واحد به تثبیت رسید. همچنین ارزش روز بازار سهام شرکت‌های فرابورس در دو بازار معاملاتی اول و دوم نیز به 53 هزار و 107 میلیارد تومان رسید. به این ترتیب در پایان معاملات دیروز 411 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش 88 میلیارد تومان در 28 هزار و 435 دفعه میان سهامداران دادوستد شد . «چکاپا» با دادوستد 21 میلیون سهم به ارزش 5/4 میلیارد تومان در صدر جدول بیشترین حجم و ارزش معاملات ایستاد.
بازارهای موازی
با کمرنگ شدن جو روانی بازارهای جهانی از بحران خروج انگلیس از اتحادیه اروپا شاهد بهبود قیمت نفت و و فلزات اساسی و همچنین افت قیمت جهانی طلا در بازارهای جهانی بودیم. به این ترتیب قیمت جهانی هر انس طلا در بازارهای جهانی با افت 14 دلار و 85 ستی مواجه و به 1312 دلار و 45 سنت رسید و باعث شد قیمت این فلز گرانبها در بازارهای داخلی نیز دچار افت شد به طوری که هر گرم طلای 18 عیار با افت 715 تومانی به 109 هزار و 113 تومان رسید و هر قطعه سکه بهار آزادی نیز با افت 3400 تومانی در قیمت یک میلیون و 72 هزار تومان معامله شد. همچنین در بازار جهانی نفت قیمت هر بشکه نفت برنت با رشد یک دلار و دو سنتی به 48 دلار و 43 سنت رسید. از سویی دیگر در بازار فلزات اساسی نیز شاهد رشد قیمت‌ها در میان هر پنج فلز کلیدی مس،سرب، روی، نیکل و الومینیوم بودیم. اما در بازار ارز هر دلار آمریکا با رشد 12 تومانی در قیمت 3508 تومان معامله شد.
بورس‌های جهان
بورس‌های مطرح جهان بعد از چند روز کاملا نزولی به آرامی متعادل شده و در مدار صعودی قرار گرفتند. در روپا هر سه شاخص مطرح دکس آلمان، کک فرانسه و فوتسی بریتانیا به ترتیب با رشد 198، 106 و 148 واحدی مواجه شدند. در آسیا نیز از میان سه شاخص کلیدی تنها استرالیا با افت 34 واحدی مواجه شد و دو شاخص نیکی ژاپن و شانگهای چین رشد 14 و 17 واحدی را تجربه کردند.