جمعه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۶
یکشنبه, 30 خرداد 1395 ساعت 05:45

افزایش ده درصدی صادرات محصولات پتروشیمی در سال 95

نایب رئیس هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: با تحقق اهداف طراحی شده درامد کشور از محل صادرات محصولات پتروشیمی امسال 10 درصد افزایش می یابد.
به گزارش راسخون ، عباس شعری مقدم در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صداوسیما ؛ افزود: هم اکنون ارزش درامد کشور از تولیدات صنایع پتروشیمی سالانه 20 میلیارد دلار است که نیمی از این مبلغ صرف مصارف داخلی می شود و نیمی دیگر به صادرات اختصاص می یابد.
وی گفت: اشتغالزایی ، محرومیت زدایی و ایجاد درامد از محل صادرات مهمترین اهداف طرحهای پتروشیمی در کشور است ضمن اینکه پتروشیمی به عنوان صنعتی دانش بنیان نقش محوری در کاهش خام فروشی در بخش نفت و انرژی دارد.
وی افزود: امسال طرحهایی همچون پتروشیمی کردستان و مهاباد با هدف محرومیت زدایی و اشتغالزایی در مناطق محروم به بهره برداری می رسد و طرحی مانند پتروشیمی مرودشت با هدف تولید کود شیمیایی مورد نیاز کشاورزان و البته صادرات ان از دیگر طرح هایی است تکمیل می شود.
شعری مقدم خاطرنشان کرد: در همین جهت طرح های متعدد پتروشیمی نیز در حاشیه خلیج فارس طراحی شده است که جنبه صادراتی و درامد زایی و کاستن از خام فروشی انان بر دیگر ویژگهای ان برتری دارد.
وی افزود: صنعت پتروشیمی از ابعاد مختلف در زندگی روزمره مردم نقش افرین است از صنایع بسته بندی گرفته تا پوشاک و لوازم بهداشتی و درمانی محصولی را نمی توان یافت که مواد پتروشیمی در ان نقش افرین نباشد.
نایب رئیس هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به نقش راهبردی صنعت پتروشیمی در تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: درون زایی و برون نگری دو هدف راهبردی در اقتصاد مقاومتی است که صنعت پتروشیمی مصداق عینی این سیاستهاست.
براساس ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور در قالب سیاستهای شعار امسال یعنی اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل، قرار است دوازده مجتمع بزرگ پتروشیمی با سرمایه گذاری بخشهای دولتی و غیر دولتی به بهره برداری برسد.
این دوازده طرح شامل طرح های پتروشیمی خرم آباد در استان لرستان، پتروشیمی سنندج و مهاباد در استان کردستان، شهدای مرودشت در استان شیراز و پتروشیمی کارون در ماهشهر،پتروشیمی کاوه در دیر، پتروشیمی های کاویان 2 ، پردیس 3 ، مروارید، انتخاب، تخت جمشید، دالاهو، در عسلویه و هگمتانه است.