یکشنبه, ۰۲ مهر ۱۳۹۶
سه شنبه, 25 خرداد 1395 ساعت 05:30

با تزریق منابع مالی لازم، طرح تولید ۵ میلیون تن آهن اسفنجی در آستانه بهره داری است

با محقق شدن بودجه لازم براي انجام بخش هاي نيمه تمام طرح توليد پنج ميليون تن فولاد، مرحله نخست آن تا پيش از زمستان ۹۵ تکميل و به بهره برداري خواهد رسيد.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين الملل صندوق بازنشستگي کشوري، مهندس مرتضي يزدخواستي، مديرعامل شرکت صبا فولاد خليج فارس، با بيان اينکه مرحله نخست طرح توليد پنج ميليون تن فولاد شامل آهن اسفنجي و بريکت گرم در صورت تامين بودجه لازم تا پيش از زمستان ۹۵ تکميل و به بهره برداري خواهد رسيد، اظهار داشت: فاز نخست يا احياي مستقيمِ طرح پنج ميليون تن فولاد توليديِ شرکت صبا فولاد خليج فارس در حال حاضر ۹۲ درصد پيشرفت فيزيکي دارد که پيش بيني مي شود تا قبل از زمستان ۹۵ تکميل شود.
يزدخواستي با بيان اينکه اين طرح عظيم در صنعت فولاد کشور از سه فاز تشکيل شده است، تصريح کرد: احياء مستقيم، فولاد سازي و محصولاد نوردي سه مرحله از طرح توليد پنج ميليون تن فولاد است. اين طرح از سال ۸۸ در منطقه ويژه اقتصادي خليج فارس آغاز شده و قرار بود تا در مدت ۳۰ ماه اجرايي شود اما به دليل کمبود نقدينگي در دو مقطع دچار مشکل شد و همين امر باعث گرديد تا عمليات اجرايي آن تاکنون به طول بيانجامد.
وي يادآور شد: کارخانه توليد فولاد اين شرکت در منطقه ويژه اقتصادي صنايع معدني و فلزي خليج فارس در بندرعباس واقع شده که قادر است بريکت گرم يا آهن اسفنجي قالبي را با کيفيت بالا توليد و به بازار عرضه نمايد. موقعيت مکاني اين شرکت به گونه اي است که مي تواند مانند پتروشيمي عمل نموده و با استفاده از گاز موجود در منطقه اقتصادي و فرآوري ماده اوليه، محصول مورد نظر خود را توليد و به بازار عرضه کند.
يزدخواستي همچنين افزود: دسترسي به آب هاي آزاد خليج فارس و راه ترانزيت آبي، ريلي و هوايي و ساير ويژگي هايي که منطقه ويژه اقتصادي خليج فارس از آن بهره مند است، مي تواند محصولِ به صرفه اي را از نظر اقتصادي توليد و در اختيار خريداران قرار دهد. ضمن اينکه مي توان به راحتي کالاهاي توليدي را به کشورهاي ديگر صادر کرد.