شنبه, ۲۷ آبان ۱۳۹۶
دوشنبه, 17 خرداد 1395 ساعت 04:50

ثبت رکورد معامله محصولات شیمیایی در سال‌های اخیر/بهبود بازار پتروشیمی در دسترس

بازار محصولات پتروشیمی در هفته گذشته شرایط مطلوبی داشت و شاهد افزایش محسوس حجم معاملات در بورس کالا بودیم که می‌تواند به بهبود بنیادین بازار با افزایش حجم معاملات منجر شود.
حجم معامله محصولات شیمیایی در بورس کالای ایران با ۲۰٫۸۶ درصد رشد به ۲۱ هزار و ۵۱۸ تن در هفته گذشته رسید که بالاترین حد از سال ۹۳ تاکنون به شمار می‌آید. این در حالی بود که حجم عرضه‌ها ۲٫۶ درصد رشد داشته ولی تقاضا ۱۶ درصد افزایش حجم را تجربه کرد. با توجه به این شرایط می‌توان انتظار رونق جدی صنایع میان دستی و پایین دستی مصرف‌کننده محصولات شیمیایی را داشت.
در هفته گذشته حجم معاملات هفتگی پلیمرها در بورس کالای ایران توانست با ۶٫۹ درصد رشد به بیش از ۵۱ هزار تن افزایش یافته که بالاتری حد از ابتدای اردیبهشت‌ماه تاکنون به شمار می‌رود. بازگشت خریداران و رشد تقاضا در کنار افزایش عرضه شرکت‌های پتروشیمی و البته کاهش قیمت‌های پایه برخی گریدهای پلیمری در بورس کالا را می‌توان مهمترین دلایل این رشد به شمار آورد که در آینده به افزایش حجم عرضه‌ها در بازار داخلی می‌انجامد. با توجه به نزدیکی به ماه مبارک رمضان و همچنین کاهش آرام قیمت‌ها در بازار داخلی، می‌توان این رشد حجم معاملات را سیگنالی مهم تلقی کرد که از افزایش حجم تولید در صنایع پایین دستی و مصرف‌کننده حکایت دارد.
نکته مهم دیگر در بازار محصولات پتروشیمی را می‌توان کاهش آرام و ادامه‌دار قیمت‌ها به شمار آورد تا جایی که برای بسیاری از گریدهای پلیمری، قیمت‌های بازار از قیمت تمام شده در بورس کالا با احتساب هزینه حمل و نقل، بارگیری و انبارداری و کارمزد بورس نیز پایین‌تر است که نشان می‌دهد رخدادهایی زیرپوست بازار در جریان خواهد بود.
مهمترین دلیلی که به این واقعیت منجر می‌شود را می توان فعالیت مجدد کدهای معاف از مالیات در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی دانست زیرا قیمت تمام شده آنها ۹ درصد ارزان‌تر از سایر خریداران خواهد بود. شنیده‌ها حکایت از آن دارد که برخی از شرکت‌های بزرگ پتروشیمی چندان تمایلی به دریافت مالیات بر ارزش افزوده از سوی شرکت‌های حاضر در مناطق آزاد و یا ویژه اقتصادی از خود نشان نمی‌دهند.