یکشنبه, ۰۲ مهر ۱۳۹۶
یکشنبه, 16 خرداد 1395 ساعت 05:46

پروژه افزایش ظرفیت پالایشگاه نفت بندرعباس تا پایان شهریوربه بهره برداری می‌رسد

معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران از راه‌اندازی مجموعه واحد بنزین‌سازی و واحدهای جانبی (CCR) پالایشگاه نفت بندرعباس تا پایان شهریورماه امسال خبر داد.
به گزارش شرکت نفت، شاهرخ خسروانی افزود: راه‌اندازی واحد بنزین‌سازی مهمترین اولویت طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه نفت بندرعباس بوده و تلاش مجموعه و ارکان اجرایی طرح برای بهره‌برداری از این واحد، در مهلت مقرر برنامه‌ریزی شده است.
وی به پیشرفت بیش از ٩۶,٧ درصدی طرح افزایش تولید بنزین پالایشگاه بندرعباس اشاره کرد و اظهارداشت: تقریبا همه تجهیزات و ماشین‌آلات مرتبط با طرح، تامین و به سایت منتقل شده است.
معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، حمایت کامل و استفاده حداکثری از توان ملی را سرلوحه عملکرد مسئولان طرح عنوان کرد و افزود: تاکنون حدود ۵۶ درصد از منابع مالی طرح از سوی پیمانکاران و سازندگان داخلی تامین شده است.
خسروانی، ارتقای کیفیت فرآورده‌ها و افزایش بنزین تولیدی پالایشگاه بندرعباس را از مهم ترین اهداف این طرح عنوان کرد و گفت: با راه‌اندازی کامل طرح، با افزایش کمیت و کیفیت بنزین تولیدی پالایشگاه بندرعباس، بنزین یورو ۴ به بازار عرضه خواهد شد.
وی اعلام کرد: تولید حدود ٣,۵ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ کاهش واردات بنزین را به کشور همراه خواهد داشت.
طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه نفت بندرعباس دارای ٩ واحد اصلی است که واحدهای تصفیه نفتای سنگین با ظرفیت ٢۵ هزار بشکه در روز، واحد تصفیه نفتای سبک با ظرفیت ٢١ هزار بشکه در روز، واحد تبدیل کاتالیستی با ظرفیت ٢۵ هزار بشکه در روز واحد تصفیه نفت گاز با ظرفیت ۵٠ هزار بشکه در روز و واحد بازیافت گوگرد با ظرفیت ١٢٠ تن در روز از واحد های مهم این طرح است.
طبق برنامه زمان بندی و پس از راه‌اندازی واحد بنزین‌سازی، واحد تصفیه گازوئیل نیز که در مراحل پایانی تکمیل مکانیکی قرار دارد، در نیمه دوم امسال به بهره‌برداری می‌رسد. تکمیل و راه‌اندازی نهایی طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده‌های نفتی پالایشگاه بندرعباس به ٢٠٠ میلیارد تومان منابع ریالی و ٣٠ میلیون یورو منابع ارزی نیاز دارد.