یکشنبه, ۰۲ مهر ۱۳۹۶
یکشنبه, 16 خرداد 1395 ساعت 05:43

تعیین ضرب الاجل ۵ ماهه برای توافق با ایران بر سر میدان گازی فرزاد ب

وزیر نفت هند با اشاره به اختلاف کشورش با ایران بر سر قیمت گاز برای توسعه میدان فرازد ب گفت: «ما ماه اکتبر را به عنوان ضرب الاجل نهایی کردن قرارداد تعیین کرده ایم و امیدواریم در این بازه زمانی به توافق دست بیابیم.»
به گزارش پایگاه خبری ایندیا تایمز، ایران به هند قول داده که مجوز توسعه میدان گازی فرزاد ب در خلیج فارس را به شرکت های هندی واگذار کند، اما بحث بر سر قیمت گاز هنوز مانع از نهایی شدن این توافق شده است.
هرچند ایران در گذشته به دنبال داشتن حق بازاریابی گاز برای تامین مصرف داخلی خود بود و مایل به قیمت گذاری آن با ارقامی کم بود، اما اکنون این کشور از توسعه دهندگان میادین گازی می خواهد تا کار بازاریابی را خودشان انجام دهند و بنابراین به دنبال قیمت هایی بالاتر است.
دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند گفت: «ایران موافقت اصولی خود را برای اعطای این میدان به هند اعلام کرده است. هم اکنون قیمت گاز مورد بحث دو طرف است.»
وی افزود، قیمت باید به گونه ای باشد که شرکت های هندی سرمایه گذار در توسعه این میدان، شاهد بازگشت نرخ قابل توجهی از پولی که صرف می کنند باشند.
«ما ماه اکتبر را به عنوان ضرب الاجل نهایی کردن قرارداد تعیین کرده ایم و امیدواریم در این بازه زمانی به توافق دست بیابیم.»
در سال ۲۰۰۸، کنسرسیومی متشکل از شرکت های او ان جی سی ویدش، اویل ایندیا و ایندین اویل این میدان گازی که ۱۲٫۸ تریلیون فوت مکعب گاز در خود جای داده است را کشف کردند.
این کنسرسیوم به ایران طرحی توسعه ای را پیشنهاد کرده که گزینه هایی در آن از جمله تولید گاز فرزاد ب به صورت ال ان جی یا از طریق یک خط لوله زیر دریا مطرح شده است.
شرکت های هندی تاکنون به دلیل تحریم های آمریکا و اروپا از سرمایه گذاری در ایران واهمه داشتند. اما اکنون پس از لغو تحریم ها آنها مشتاق سرمایه گذاری در ایران هستند.
پرادهان گفت: «ما می توانیم گاز را از ایران از ۲ طریق به هند بیاوریم. این مستلزم امکان سنجی فنی و اقتصادی است.»