یکشنبه, ۰۲ مهر ۱۳۹۶
یکشنبه, 09 خرداد 1395 ساعت 05:30

هفته صعودی دیگری برای نفت/ تقلای نفت در مرز ۵۰ دلار

با وجود برداشت سود برخی سرمایه‌گذاران به دلیل رشد قیمت نفت به بالاترین سطوح هفت ماه اخیر، نفت هفته گذشته را با رشد قیمت به پایان رساند.
به گزارش از رویترز، دلار قوی‌تر موجب کاهش تقاضای نفت از سوی دارندگان ارزهای دیگر شده است. پس از سخنرانی جانت یلن که تاکید کرد افزایش نرخ بهره در ماه‌های آینده اقدامی مناسب خواهد بود، دلار به شدت تقویت شد.
تعطیلات سه روزه آخر هفته در آمریکا به مناسبت یادبود کشته‌شدگان ارتش آمریکا، موجب شده تا سرمایه‌گذاران میلی به نگهداشتن جایگاه‌های صعودی خود نداشته باشند.
فیل فلین، تحلیلگر بازار انرژی پرایس‌فیوچر اعلام کرد: «معامله‌گران در مورد تولید نفت خام نگران هستند چرا که با توجه به قیمت‌های کنونی احتمالا تولید مجددا افزایش خواهد یافت. اما من فکر می‌کنم به دلیل نگرانی‌ها در خصوص نرخ بهره بالاتر و تعطیلات آخر هفته طولانی‌تر، در هفته‌ آینده قیمت نفت کمتر از بشکه‌ای ۴۸ دلار معامله شود.»
قیمت هر بشکه نفت برنت علی‌رغم کاهش در دو جلسه آخر، در طول هفته با رشدی ۱ درصدی به ۴۹ دلار و ۳۲ سنت رسید و هر بشکه نفت آمریکا نیز با ۳ درصد افزایش قیمت در پایان هفته ۴۹ دلار و ۳۳ سنت معامله شد.
تحلیلگران اعلام کردند، در حالی که قیمت‌ها نهایتا به بشکه‌ای ۵۰ دلار رسیده‌اند، هر دو معیار برنت و وست تگزاس اینترمدییت در سه تا ۵ ماه آینده احتمالا با موانع تکنیکال مواجه خواهند شد.
پس از اختلال در تولید نفت در کانادا و نیجریه و کاهش ۴ میلیون بشکه‌ای عرضه روزانه جهانی، قیمت نفت از مرز بشکه‌ای ۵۰ دلار عبور کرد.
جیووانی استانوو، تحلیلگر UBS با پیش‌بینی تولید بیشتر از سوی اوپک و همچنین از سرگیری تولید در کانادا و نیجریه اعلام کرد: «اغلب این قطع تولیدها احتمالا دوامی نخواهند داشت.»
دومنیک کریچلا، همکار ارشد موسسه مدیریت انرژی نیویورک اعلام کرد: «‌تولید نفت آمریکا می‌تواند ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش پیدا کند.»
آمار گروه صنعتی بیکرهیوز نشان می‌دهد که تعداد دکلهای نفتی متوقف شده در این هفته ۲ دکل دیگر افزایش پیدا کرد. در هفته‌های آینده سرمایه‌گذاران در انتظار نتیجه نشست اوپک هستند تا ببیند دعوای ایران و عربستان در مورد سهم بازار چه خواهد شد.