یکشنبه, ۰۲ مهر ۱۳۹۶
شنبه, 01 خرداد 1395 ساعت 05:34

جاکارتا نیازمند واردات نفت و فرآورده های نفتی از ایران است

معاون امور بانکی، بیمه و شرکتهای دولتی وزارت اقتصاد گفت: اندونزی اکنون نیازمند واردات نفت و فرآورده های نفتی از ایران است و ما به واردات برخی کالاها و مواد اولیه از این کشور نیاز داریم و این گونه روابط می تواند برای شتاب بخشیدن به رفع نیاز هر دو طرف بسیار موثر باشد.
به گزارش شانا به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، حسین قضاوی که همراه علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی، به عنوان عضو هیئت مدیره بانک توسعه اسلامی برای شرکت در جلسه ها و مجمع عمومی این بانک به جاکارتا (پایتخت اندونزی) سفر کرده است، در این دیدار، آخرین تحولات و فعالیتهای بانکهای ایرانی در دوران پسابرجام را برای طرف اندونزیایی تشریح کرد.
برپایه این گزارش، تشریح پیشرفتهای صورت گرفته در حوزه مبارزه با پولشویی، چگونگی فعالیت مرکز مبارزه با پولشویی مستقر در وزارت اقتصاد و نحوه گزارش دهی موارد مشکوک در نظام بانکی از جمله موارد مطرح شده توسط قضاوی در این دیدار بود.
معاون امور بانکی، بیمه و شرکتهای دولتی وزارت اقتصاد در این دیدار با حضور علی صالح آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات، سیامک دولتی، مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر و معاونان سازمان نظارت مالی نهادهای مالی اندونزی، با اشاره به رفع تحریمهای بین المللی در فضای پسابرجام اظهار کرد: اکنون هیچ مانع سیاسی در مورد تسویه یورویی برای بانکهای ایرانی و برقراری روابط کارگزاری با بانکهای خارجی وجود ندارد، همچنان که تسویه دلاری به صورت انتقال دفتری نیز فاقد هرگونه مانع سیاسی است.
قضاوی با یادآوری پیشینه همکاریهای مشترک تجاری ایران و اندونزی در سالهای گذشته که حتی به مرز ٢ میلیارد دلار نیز رسیده بود و نیز کاهش این رقم به حدود ٢٠٠ میلیون دلار بعد از اعمال تحریمها علیه ایران، تصریح کرد: می توان در شرایط جدید و در میان مدت، حجم مبادلات تجاری ٢ کشور را به مرز پنج میلیارد دلار افزایش داد که لازمه این کار، وجود روابط کارگزاری میان بانکهای ایرانی و اندونزیایی برای تسهیل نقل و انتقالات پولی است.
وی گفت: در شرایط حاضر، اندونزی به واردات نفت و فرآورده های نفتی از ایران و ما به واردات کالاها و مواد اولیه ای همچون کائوچو از این کشور نیازمندیم و این گونه روابط می تواند برای سرعت بخشیدن به رفع نیاز هر دو طرف بسیار موثر باشد.
نبود مانع برای همکاری بانکهای ایران و اندونزی
حداد، رئیس سازمان نظارت بر نهادهای مالی اندونزی نیز در سخنانی در این دیدار، با استقبال و ابراز خوش بینی نسبت به تحولات صورت گرفته در ایران، بیان داشت: در صورت ایجاد رونق در فعالیت های تجاری فیمابین دو کشور، توسعه روابط بانکی نیز موضوعیت پیدا می کند و تا آنجا که به مقررات نظارتی این سازمان برمی گردد، مانعی برای همکاری بانک های دو کشور وجود ندارد.
وی پیشنهاد کرد: این موضوع در قالب یک بیانیه مشترک مطبوعاتی، به نحو مناسب اطلاع رسانی شود.
حداد ادامه داد: چنانچه کارگروهی مرکب از نمایندگان بانکهای منتخب با یکدیگر مذاکره و اطلاعات لازم را مبادله کنند، از نظر مدیریت ریسک می توانند به درجه ای از اقناع برسند که فعالیتهای دوجانبه داشته باشند.
سازمان نظارت بر نهادهای مالی اندونزی در سال ٢٠١١ تاسیس شده و عهده دار نظارت بر بانکها، بیمه ها و شرکتهای عضو سازمان بورس این کشور است.
علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی روز دوشنبه هفته گذشته (٢٧ اردیبهشت ماه) برای شرکت در نشست هیئت عامل گروه بانک توسعه اسلامی، بزرگترین بانک بین المللی توسعه ای جهان اسلام وارد جاکارتا پایتخت اندونزی شد و مورد استقبال رسمی احمدمحمدعلی، رئیس این بانک قرار گرفت.