یکشنبه, ۰۲ مهر ۱۳۹۶
دوشنبه, 27 ارديبهشت 1395 ساعت 05:22

امضای تفاهم‌نامه ساخت ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی

شرکت تولید نیروی برق حرارتی و مپنا تفاهم‌نامه‌ای را برای ساخت ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی به امضاء رساندند.
به گزارش خبر انرژی، تفاهم‌نامه ساخت ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی با هدف استفاده از توان تولید داخل بین شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی و گروه مپنا به امروز به امضاء رسید. در این تفاهم‌نامه بر انتقال تکنولوژی پیشرفته از شرکت‌های بین‌المللی تولید‌کننده تجهیزات نیروگاهی به صنعت نیروگاهی کشور تاکید شده است.
به گفته طرز‌طلب ، مدیر عامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی – تاکنون احداث دو واحد گازی به ظرفیت ۶۰۲ مگاوات و دو واحد بخاری به ظرفیت ۲۸۸ مگاوات در شهرهای ماهشهر و بندرعباس نهایی شده و رایزنی جهت احداث چهار ساختگاه در شهرهای دیگر در حال نهایی شدن است.
وی با اشاره به تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: با توجه به قابلیت‌ها و توان بالای شرکت مپنا در این حوزه انتظار می‌رود مقدمات ساخت نیروگاه‌های مذکور تسریع شود.
در ادامه عباس علی‌آبادی – مدیر عامل گروه مپنا – مهم‌ترین مقوله در صنعت برق کشور را امنیت آن دانست و افزود: پس از اطمینان از این مساله باید به موضوعاتی نظیر بازدهی، فرکانس و کیفیت برق بیندیشیم.
وی با بیان این‌که صنعت برق کشور قادر به تولید سالانه شش تا ۸۰۰۰ مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید و همچنین ۳۵ تا ۴۰ توربین بزرگ و به همین اندازه توربین کوچک است، گفت: امروز تامین قطعات در اکثر نیروگاه‌های کشور با توان داخلی و با قیمت مناسب انجام می‌شود.
مدیر عامل گروه مپنا با اشاره به تنوع واحد‌های نیروگاهی اظهار کرد: این مساله نیاز اصلی کشور است و هر واحد نیروگاهی که وارد کشور می‌شود باید داخل‌سازی شود تا لطمه‌ای به امنیت تولید برق وارد نشود.
علی‌آبادی با بیان این‌که قادر به بومی‌سازی و داخلی‌سازی توربین‌های ۱۵، ۲۵ و ۴۲ مگاواتی در سیکل‌های ساده و ترکیبی هستیم، ادامه داد: توان تولید توربین‌های ۱۸۵ و ۳۰۰ مگاواتی و همچنین توربین‌های بخاری بزرگ تا ۳۲۵ مگاوات در کشور وجود دارد.
به گفته وی طی سال‌های اخیر توانسته‌ایم به موفقیت‌های خوبی در ساخت توربین‌ها دست یابیم به‌طوری که در حال حاضر توربین‌های بادی ۲٫۵ مگاواتی با بیش از ۷۵ درصد طراحی تولید داخلی در کشور ساخته می‌شود.