جمعه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۶
چهارشنبه, 15 ارديبهشت 1395 ساعت 06:24

اکتشاف نفت شیل کفه ایران در رقابت با عربستان را سنگین‌تر کرد

اکتشاف منابع نفت شیل در ایران حتی اگر در آینده نزدیک به تولید نفت منجر نشود، باز هم در عرصه رقابت منطقه با عربستان کفه ترازو را به سمت ایران سنگین تر می کند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اینترنتی اویل پرایس، اخیرا محمدرضا کمالی، مدیر مرکز اکتشاف و تولید صنعت وزارت نفت ایران از کشف نفت شیل در استان لرستان خبرداده است.
اهمیت این اکتشاف برای ایران در چیست؟ آیا بعد از این اکتشاف عربستان باید نگران شود؟ این اکتشاف چه تاثیری بر صنعت نفت شیل آمریکا خواهد داشت و آیا موجب بدتر شدن وضعیت مازاد عرضه در بازار جهانی خواهد شد یا خیر؟
ایران با دارا بودن 158 میلیارد بشکه ذخایر نفتی اثبات شده متعارف، چهارمین ذخایر بزرگ نفت جهان را دارد. این کشور همچنین با 34 تریلیون متر مکعب گاز طبیعی بزرگرین ذخایر گاز جهان را داراست. هرچند اعلام این اکتشاف جدید به ذخایر موجود نفتی ایران می افزاید، اما با توجه به هزینه بالای تولید بعید است که ایران در آینده ای نزدیک اقدام به استخراج نفت شیل نماید.
هزینه تولید نفت از ذخایر متعارف در ایران زیر 10 دلار است، در حالی که هزینه تولید نفت شیل رقمی بین 40 تا 80 دلار است. از این رو، اگر قیمت نفت به بالای 70 دلار برسد، ممکن است ایران تولید نفت شیل را مد نظر قرار دهد.
حتی اگر این اکتشاف جدید در آینده نزدیک به تولید نفت منجر نشود، باز هم در عرصه رقابت منطقه با عربستان کفه ترازو را به سمت ایران سنگین تر می کند.
هرچند ایران قصد دارد تولید خود را مجددا به سطح قبل از تحریم ها افزایش دهد، اما این کار را با رویکردی حساب شده انجام می دهد. اگر ضروری نباشد، تهران علاقه ای به افزودن مازاد عرضه و کاهش بیشتر قیمت ها ندارد.
از این رو بعید است که ایران در آینده ای نزدیک اقدام به تولید نفت شیل کند و بنابراین نمی توان انتظار داشت که این اکتشاف موجب افزایش مازاد عرضه فعلی شود.
اما این اکتشاف تولید بیشتر نفت برای نسل های آینده را تضمین خواهد کرد.