شنبه, ۰۱ مهر ۱۳۹۶
یکشنبه, 15 فروردين 1395 ساعت 06:20

افزایش ٨٥ درصدی ارزش قراردادهای پژوهشگاه صنعت نفت

هم اکنون هزار و ٨٠٠ میلیارد ریال قرارداد در دستور کار پژوهشگاه صنعت نفت است که در مقایسه با ٩٧٠ میلیارد ریال قراردادهای سال ٩٢، نشان دهنده رشد ٨٥ درصدی ارزش قراردادهای این مجموعه است.

به گزارش شانا، سید امیر عباس حسینی، معاون فناوری و روابط بین‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت با بیان این مطلب افزود: همه پروژه‌های پژوهشگاه در ٢ سال گذشته متقاضی‏ محور بوده است و هیچ پروژه بدون متقاضی در این مجموعه وجود ندارد.

وی با بیان این که متقاضی داشتن پروژه‌های پژوهشگاه یک الزام است نه یک سلیقه، تصریح کرد: در فضای انحصاری و بدون رقابت به پژوهشگاه پروژه ای داده نمی شود و ما قابلیتهای خود را در رقابت نشان می دهیم.

حسینی در عین حال اشاره کرد: تعداد بسیار محدودی از پروژه ها،‌ حمایت داخلی دارند و پژوهشگاه متقاضی آنهاست که کمتر از پنج درصد مجموع پروژه های سازمان را به خود اختصاص می دهد و ٩٥ درصد پروژه‏ ها متقاضی بیرونی دارند.

وی ادامه داد: البته این بخش داخلی نیز الزامهایی دارد که معطوف بودن به آینده، بازار و کسب وکار فناورانه از جمله آن است و در صورت نبود این الزامها، پروژه ‏ها حمایت و اجرا نمی‌شوند.

حسینی درباره عملکرد پژوهشگاه در سال ٩٤ عنوان کرد: در این سال رکود سختی را پشت سر گذاشتیم و کاهش درآمدهای نفتی تبعاتی در اقتصاد کشور داشت که آثار آن بر پژوهشگاه نیز حاکم بوده است.

معاون فناوری و روابط بین‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت گفت: با وجود تنگناهای موجود و تاثیر منفی این رکود بر بودجه شرکتهای بزرگ و متقاضی، قراردادهای امضا شده در سال ٩٤ نسبت به سال ٩٣ از لحاظ تعداد و ارزش به ترتیب ٥٢ و ١٤ درصد افزایش یافته است.

حسینی با بیان این که حجم بسیار بزرگی از فعالیت‏های پژوهشگاه صنعت نفت در سال ٩٤ به اصلاح فرآیندها اختصاص یافته است، یادآور شد: این اقدام، بهبود مستمر به شمار می رود.

وی گفت: پژوهشگاه در سالهای ٩٢، ٩٣ و ٩٤ به ترتیب ٣١، ٦٢ و ٩٤ قرارداد پروژه در دست داشته که این روند حاکی از رشد چشم افسای فعالیتهای این مرکز توسعه خلق فناورانه است.

حسینی اظهار کرد: به‏ ویژه در فصل زمستان، فضای جدید تعاملات بین‌المللی و آثار توافق ایران با کشورهای ١+٥ خود را نشان داد که البته محصول این رویدادها را باید امسال مشاهده کرد.