جمعه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۶
شنبه, 22 اسفند 1394 ساعت 08:05

جنرال الکتریک خواهان سرمایه گذاری نفتی در ایران

خبرگزاری میزان- مدیر بخش نفت و گاز جنرال الکتریک اعلام کرد: این شرکت آمریکایی همزمان با کاهش تحریم های آمریکا در حال تدوین راهبردی برای گسترش جغرافیایی فعالیت های خود از طریق تجارت در حوزه نفت و گاز با ایران است.
به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان،لورنتسو سیمونللی افزود: جنرال الکتریک در صورت موافقت قوانین دولتی قادر به تجارت با ایران خواهد بود.

وی افزود: ایران از لحاظ صنعت نفت و گاز بازار بزرگی به شمار می آید و این شرکت از سیاست تحریم ها پیروی می کند، اما پیش از این نیز در بازار ایران حاضر بودیم .

این پایگاه خبری، سیاست گسترش جغرافیایی فعالیتهای بازرگانی جنرال الکتریک، ذخایر ١٥٨ میلیارد بشکه ای نفت ایران را که چهار برابر بیشتر از ذخایر آمریکا برآورد شده و نیز منابع غنی گاز ایران را جاذبه ای قوی برای شرکت های فعال در اکتشاف و خدمات صنایع نفت از جمله این شرکت آمریکایی معرفی کرد.

برپایه این گزارش، دلیل اصلی علاقه مندی جنرال الکتریک اویل اند گس به توسعه بازرگانی خارجی با وجود کاهش شدید قیمت نفت خام و کاهش سرمایه گذاری های مربوط به صنعت نفت، بهره مندی این بخش از عواید بالای شرکت مادر جنرال الکتریک عنوان شده است.

سیمونللی به این پایگاه خبری گفت: تردیدی نیست وقتی که چرخه تجارت رو به افول است، مرتبط بودن با جنرال الکتریک رویداد خوبی به شمار می رود.

شرکت «جی ئی اویل اند گس» که مقر آن در لندن است، یکی از زیرشاخه های شرکت آمریکایی جنرال الکتریک به شمار می آید. شرکت جنرال الکتریک در زمینه تولید تجهیزات حفاری و پالایش نفت فعال است که ساخت پمپ های زیردریایی و خدمات خط لوله را نیز در بر می گیرد.
پیش از این نیز در دوران تحریم ها، شرکت جنرال الکتریک برای فروش برخی تجهیزات پزشکی به ایران از دولت آمریکا مجوز گرفته بود.

بیژن زنگنه وزیر نفت پیش از این گفته بود در زمان دولت سابق، پنج قرارداد برای توسعه میدان های نفتی به امضا رسید که دو قرارداد با شرکت های ایرانی و سه قرارداد با شرکت های چینی بود، اما در دولت جدید قراردادی به تصویب نرسیده که بخواهیم آن را لغو کنیم.

وزیر نفت اضافه کرد: مجلس شورای اسلامی از سال 1391 وزارت نفت را موظف کرده تا شرایط عمومی قراردادهای نفتی را در هیات دولت به تصویب برساند که این وزارتخانه اقدام لازم را انجام داده است.