شنبه, ۰۱ مهر ۱۳۹۶
سه شنبه, 18 اسفند 1394 ساعت 07:40

افزایش 26 درصدی صادرات محصولات پتروشیمی در سال جاری

خبرگزاری میزان- مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: میزان صادرات محصولات پتروشیمی در 11 ماهه سال 1394 نسبت به سال گذشته، حدود 26 درصد افزایش داشت.
به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، علی محمد بساق زاده افزود: میزان تولید محصولات پتروشیمی تا پایان بهمن ماه ٩٤ حدود ٤٣ میلیون تن بود و میزان تولید تا پایان امسال به ٤٦ میلیون تن می رسد.

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی اضافه کرد: ظرفیت اسمی تولید محصولات پتروشیمی امسال به ٧٩ درصد می رسد، اضافه کرد: براساس پیش بینی ها، در پایان امسال شاهد رشد حدود ٦ درصدی تولید نسبت به پارسال خواهیم بود.

وی گفت: اکنون ٦٠ درصد از محصولات پتروشیمی تولیدی در کشور صادر می شود و انتظار می رود در سال آینده با افزایش امکانات حمل ونقل مناسب ، افزایش رقابت و تعامل با کشتی داران به منظور صدور این محصولات، قیمت تمام شده صادرات محصولات پتروشیمی کاهش یابد.

بساق زاده افزود: پیش بینی می شود سال آینده ورود تجهیزات و مواد شیمیایی مورد نیاز واحدهای پتروشیمی به کشور بسیار آسان تر انجام شود و در نتیجه می توان افزایش تولید مطلوبی را در واحدهای پتروشیمی انتظار داشت.

وی گفت : فروش محصولات پتروشیمی کشور در گذشته، غیرمستقیم و یا از طریق بنگاه های مختلف صورت می گرفت و هزینه جابجایی ارزی صادرات محصولات با توجه به شرایط پساتحریم کاهش خواهد یافت.

این کارشناس ارشد افزود: ارز حاصل از صادرات را می توان صرف خرید امکانات بیشتر با قیمت مناسب تر کرد و در نتیجه شرکتهای داخلی علاقه زیادی برای افزایش تولید پیدا خواهند کرد و پس از تأمین نیاز داخلی، می توانند بیشترین صادرات را داشته باشند.

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی اظهار امیدواری کرد : سال آینده حجم صادرات محصولات پتروشیمی افزایش یابد و نسبت ارزش صادرات و فروش داخلی محصولات پتروشیمی در سال آینده، با امسال یکسان باشد، اما حجم آن افزایش خواهد یافت.

بساق زاده، رشد ٢٦ درصدی حجم صادرات محصولات پتروشیمی امسال نسبت به سال گذشته را یادآور شد و گفت: کاهش قیمت جهانی نفت خام و به دنبال آن کاهش ١٥ تا ٢٠ درصدی قیمت محصولات پتروشیمی، ارزش صادرات 11 ماهه محصولات پتروشیمی در سال ٩٤ به حدود 11 میلیارد دلار رسید که در مقایسه با سال گذشته، یکسان است.

در دوران تحریم، میزان صادرات محصولات پتروشیمی به دلیل موانع بیمه ای و بانکی کاهش یافت و تا پیش از تشدید تحریم ها، حدود 30 درصد از محصولات پتروشیمی ایران به اروپا صادر شد، اما به علت تحریم، روند صادرات به اروپا متوقف شده بود.

به گفته برخی مسئولان صنعت پتروشیمی، دوران تحریم برخی محصولات پتروشیمی از طریق واسطه ها فروخته می شد که هزینه اضافی را برای کشور به دنبال داشت.