جمعه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۶
سه شنبه, 18 اسفند 1394 ساعت 07:38

اولین محموله نفت صادراتی ایران در اروپا لنگر انداخت

خبرگزاری میزان- نخستین محموله نفتی ایران پس از ۴ سال به اروپا رسید و در حال تخلیه نفت صادراتی ایران در سواحل اسپانیاست.
به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، تانکر نفتی مونته تولدو طی 17 روز سفر دریایی بی‌حادثه‌ای را از ایران به اروپا برای انتقال یک میلیون بشکه نفت انجام داده است.

روز یکشنبه، این تانکر اولین تانکری لقب گرفت که از اواسط سال 2012 تاکنون نفت خام ایران را در یک بندر اروپایی تحویل داده است. تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران در ماه ژانویه لغو شد تا یک دهه تحریم علیه ایران به پایان راه خود برسد.

این تانکر خالی کردن محموله خود را نزدیک آلگسیراس، در فاصله چند مایلی از گیبرالتار اسپانیا توسط شرکت پالایشگاهی کیا اسپانولا دی پترولاس آغاز کرد. تا اواسط روز، این تانکر غول‌پیکر تقریباً یک‌پنجم محموله خود را در ساحل خالی کرده بود.

در جنوب اسپانیا، رسیدن این محموله به ساحل سروصدای چندانی به پا نکرد. دیروز برای این پالایشگاه اسپانیایی و کارکنانش یک روز ساکت بود، زیرا مونته تولدو تنها یکی از 8 تانکری است که آنها انتظار دارند در ماه جاری میلادی دریافت کنند. با وجود این، رسیدن این محموله به ساحل اسپانیا از اهمیت زیادی برخوردار است. همزمان با آغاز تخلیه محموله مونته تولدو، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در تهران اعلام کرد که به‌زودی صادرات نفت افزایش بیشتری خواهد یافت.

در سراسر اروپا، تانکرهای دیگری حامل نفت ایران در حال رسیدن به مقصد هستند. بر اساس آمارها، در ماه فوریه، 29 نفتکش از ایران بارگیری شده‌اند. از این تعداد 3 محموله به‌سمت اروپا در حرکت‌اند (نفتکش یوروهوپ در مسیر بندر نفتی کونستانتا در رومانی، و نفتکش آتلانتاس در مسیر بنادر فرانسه هستند). یک نفتکش دیگر به‌نام دیستیا آکولا در ماه جاری در کانال سوئز لنگر انداخته و احتمالاً در مسیر بندری در دریای مدیترانه است.

مؤسس سوئیسی پترو لوجستیکس برآورد کرده که صادرات نفت ایران در ماه فوریه به حدود 1.4 میلیون بشکه برسد که 350 هزار بشکه در روز بالاتر از متوسط صادرات سال 2015 است.