یکشنبه, ۰۲ مهر ۱۳۹۶
سه شنبه, 18 اسفند 1394 ساعت 05:39

ریسک تحقق درآمدهای نفتی بودجه 95

گروه نفت و پتروشیمی: به گفته محمد‌رضا پورابراهيمي، سخنگوي کميسيون تلفيق بودجه سال 95 بر اساس نفت 40 دلاري و همچنين ميزان صادرات نفت 2 ميليون و 250 هزار بشکه‌ای تصويب شده است. درخصوص تحقق‌پذیری درآمدهای نفتی گفت‌وگویی با غلامحسین حسنتاش، کارشناس ارشد نفتی کشورمان انجام داده‌ایم که در ادامه آمده است.

آن‌طور که در خبرها آمده است دولت قیمت نفت در بودجه 95 را 40 دلار تعیین کرده است. نظر شما درخصوص این رقم چیست؟ آیا این قیمت را واقع‌بینانه می‌دانید؟

خير، من رقم 40 دلار را واقع‌بينانه نمي‌دانم. شرايط بازار نشان مي‌دهد كه بسيار بعيد است اين رقم قابل تحقق باشد، ممكن است در بهار قيمت‌ها مجددا كاهش يابد چون هم اضافه عرضه وجود دارد و هم حجم ذخيره‌سازي‌ها خيلي بالاست.

برآورد شما از بهای نفت در سال آینده چیست؟

من فكر مي‌كنم بين 28 تا 37 دلار با متوسط حدود 32 دلار براي نفت برنت باشد كه براي ما 2 تا 3 دلار هم كمتر مي‌شود.

چه عواملی بر بازار نفت در سال پیش‌رو تاثیرگذار است؟

عرضه بر تقاضا كماكان غلبه خواهد داشت كه موجب تزلزل بازار مي‌شود و عرضه و تقاضا مهمترين عوامل تاثيرگذار هستند، برخی تحولات ژئوپلیتيك يا حوادث طبيعي مي‌تواند وضعيت عرضه يا تقاضا را تغيير دهد كه براي من قابل پيش‌بيني نيست و روي عوامل نامعلوم نمي‌توان برنامه‌ريزي كرد.

دولت مقدار نفت صادراتی در بودجه را دو میلیون و 250 هزار بشکه اعلام کرده است، به اعتقاد شما آیا این مقدار تحقق می‌یابد؟

ما حدود 8/ 1 تا 9/ 1 ميليون بشكه مصرف داخلي داريم. بنابراين اگر نفت صادراتي 25/ 2 ميليون بشكه در نظر گرفته شده باشد اين به معني رسيدن توليد به بيش از 4 ميليون بشكه در روز است كه به نظر من براي نفت‌خام قابل تحقق نيست. ولي اگر با احتساب ميعانات گازي حاصله از ميادين گازي در نظر گرفته شده باشد، قابل تحقق است.

چه موانعی پیش روی کشور برای رسیدن به این مقدار صادرات وجود دارد؟

در مورد نفت‌خام ما به دليل دوران تحريم و مشكلات سرمايه‌گذاري و تامين تجهيزات، در ميادين نفتي و در تاسيسات بهره‌برداري مشكلاتي داريم كه توليد را محدود مي‌كند و در عين حال در شرايط اشباع بازار، بازاريابي و احيای سهم ايران در بازار جهاني نيز قدري دشوار است.

در برنامه ششم توسعه میزان سرمایه‌گذاری لازم در صنعت نفت سالانه حدود 36 میلیارد دلار تعیین شده است. آیا از محل فروش نفت می‌توان این حجم سرمایه را تامین کرد؟ به اعتقاد شما دولت از چه طریقی می‌تواند سرمایه لازم برای توسعه صنعت نفت و گاز کشور را جذب کند؟

به فرض تحقق قيمت 40 دلاری نفت و صادرات 25/ 2 میلیون بشکه نفت‌خام و ميعانات‌گازي، درآمد كشور از اين ناحيه كمتر از 33 ميليارد دلار خواهد بود. بنابراین سهم 5/ 14 درصدي شركت نفت از درآمد صادراتي نفت حدود 8/ 4 ميليارد دلار خواهد شد كه بخش قابل توجهي از آن بايد صرف حفظ ظرفيت، نگهداري، تعميرات و بازسازي شود. در اين صورت براي توسعه هيچ راهي غير از جذب سرمايه خارجي باقي نمي‌ماند و البته بايد توجه كرد كه براي صنعت نفتي كه درآمد صادراتي آن كمتر از 33 ميليارد دلار است، جذب 36 ميليارد دلار سرمايه سالانه بسيار دشوار به‌نظر مي‌رسد.

در شرایطی که درآمدهای نفتی کاهش یافته است، چه باید کرد؟

ساختار بازارهاي انرژي و نفت‌و‌گاز تحولات عمده‌اي كرده است. با ورود منابع نامتعارف مزيت خاورميانه و كشور ما در منابع نفت و گاز از بین رفته و بازار نفت بسيار رقابتي‌تر شده، حتي اوپك نقش تنظيم‌گري خود را از دست داده و اين نقش را منابع نامتعارف به عهده گرفته‌اند. بنابراين بايد هرچه زودتر براي رهایي از وابستگي به درآمد منابع هيدروكربني، چاره‌اندیشي جدي شود